Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Piotr Kalsztyn
|

Dania ma problemy z pracownikami. Obwiniają za to Polaków

856
Podziel się:

Coraz mniej Polaków decyduje się na wyjazd do Danii. Tamtejsi pracodawcy mówią, że jest to dla nich spory kłopot.

Dania ma problemy z pracownikami. Obwiniają za to Polaków
(Getty Images)

*Duńczycy dokonali analizy swojego rynku pracy. *Według najnowszego opracowania Duńskiego Związku Pracodawców, w ich państwie drastycznie zmalała liczba zagranicznych pracowników. Obwinia się za to przede wszystkim obywateli Polski, którzy już nie tak ochoczo decydują się na pracę. Liczba przybywających do kraju Polaków spadła o 78 procent. Wcześniej podobną opinię wyrazili przedstawiciele Duńskiego Związku Przemysłu.

To bardzo niepokojące, że ruch siły roboczej z Polski zmienił się z silnej, płynącej rzeki w mały strumień – mówi Jacob Holbraad, dyrektor Związku Pracodawców na łamach finans.dk.

Powodem jest lepsza sytuacja w Polsce. Duńczycy uważają, że coraz mniej Polaków jeździ "na saksy” ponieważ w naszym kraju polepszyły się standardy życia. Zwracają również uwagę, że nad Wisłą wzrósł poziom płac.

W ciągu półtora roku liczba zagranicznych pracowników spadła o ponad połowę. Według przedstawionych danych, w ciągu 15 miesięcy był to spadek aż o 65 proc. Liczba przyjazdów do Danii z krajów Unii Europejskiej spadła z 14 500 do zaledwie 5000 tysięcy w trzecim kwartale 2017 roku. Polaków w ostatnim kwartale przybyło niespełna tysiąc, rok wcześniej było ich ponad 4500.

Zobacz także: Zobacz także: Emigracja wciąż rośnie. Ponad 2,5 mln Polaków za granicą

Dla Danii jest to ogromny problem. Obywatele innych krajów Unii Europejskiej od 2013 roku byli zatrudnieni w 87 proc. nowych miejsc pracy. Obecnie to zaledwie 11 proc. Lokalni politycy patrzą na te dane z niepokojem. Obawiają się nie tylko konsekwencji dla tamtejszych firm, ale również, że wiele międzynarodowych koncernów, może opuścić ich kraj ze względu na brak siły roboczej.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(856)
ret
2 lata temu
u mnie firmie pracuje dunczyk, ktory woli pracowac w Polsce, bo do wlasnego kraju boi sie wrocic ze wzgledu na islamistow
darek a
5 lata temu
jestem tu od 9 lat i jest zle. kiedys bylo pieknie a teraz tylko szukac innego kraju do pracy. teraz dania to dziadostwo
sad
5 lata temu
Traktują Polaków jak gorszy sort, bo tylko na Polakach mogą się wyżywać i nie spotka ich za to żadna kara. A potem się dziwią. Na muzłumanina czy czarnoskórego spojrzysz krzywo i już masz problemy, a jak Polak jest prześladowany, to nit z tym nie che nic zrobić.
Gosia
5 lata temu
Czy wszyscy podpisani pod artykułem zwariowali. Chyba sami nie słyszycie co piszecie. Jak można być takim zajadłym? Jak macie coś do powiedzenia to to zróbcie, jeśli nie to lepiej nic nie piszcie.
Anka
5 lata temu
I bardzo dobrze
gnago
5 lata temu
Wyciągną właściwy wniosek tj takie same płace jak dla Duńczyków i ruch znów wzmoży się
Ann
5 lata temu
"Dania ma problemy z pracownikami. Obwiniają za to Polaków" xD normalnie z krzesła spadłam ze śmiechu xD
ROBOL
5 lata temu
PRZECIEŻ MAJĄ ŚNIADYCH "INŻYNIERÓW", UPS ONI PRACOWAĆ NIE LUBIĄ WOLĄ CZAS SPĘDZAĆ NA ZASIŁKACH
Bbubaa
5 lata temu
Możemy Danii odsprzedać przydział od Kopaczowej tj. jakieś 6, 7 tysięcy osób z Afryki.
Tadek
5 lata temu
5000 tysięcy to ile to jest , piszący coś nie tak , gdzie ta Dania by ich pomieściła
ojciecReligiu...
5 lata temu
Czas zatrudnić arabskich "inżynierów", "lekarzy," "studentów" aż palących się do roboty i po zmartwieniu. Płacicie im zasiłki, a chcecie aby Polacy tyrali za grosze.
PIT
5 lata temu
brać tych inżnierów z AFRYKI DO ROBOTY
Dk
5 lata temu
14 tys koron to podstawowa zwykła wypłata po odliczeniu podatku czyli 7 tys PLN qmieszkamie kosztuje 7 tys koron jadkk mieszkasz z żona to odłożysz czy tez robiąc nadgodziny inaczej slabo dk
Dudek
5 lata temu
Niech poproszą ciocie merkel o fachowcòw z afryki. Ona ma ich dużo to niech sie podzieli. Chce ich wysłać do Polski to niech ich odstąpi duńczykom
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić