Krzysztof Narewski| 

Chcą móc zdalnie wyłączać ciężarówkę

18

Brytyjscy naukowcy pracują nad rozwiązaniem, które pozwoliłoby uniknąć zamachów dokonanych po przejęciu ciężkiego pojazdu, jak te m.in. z Nicei czy Berlina. Robią to na zlecenie rządu.

Chcą móc zdalnie wyłączać ciężarówkę
(Getty Images, Patrick Aventurier / Stringer)

Wyłącznik miałby być częścią obowiązkowego wyposażenia. Według niektórych zwolenników pomysłu powinno montować się go nie tylko w ciężarówkach, ale i w większych samochodach dostawczych, a nawet autach osobowych i motocyklach. Brytyjczycy boją się, że terroryści coraz częściej będą przeprowadzać zamachy, używając środków transportu.

Wbrew pozorom opracowanie mechanizmu może być proste. Zdalne wyłączanie samochodu nie jest bowiem nowością. Podobne rozwiązanie stosują często firmy transportowe, które po sygnałach o kradzieży pojazdu mogą go nie tylko zlokalizować, ale i unieruchomić. Obecnie dostęp do systemu administracji flotą samochodową mają jednak jedynie ich właściciele, a nie policja.

Mówi się również o pośrednim pomyśle. Padają koncepcje specjalnych miejskich stref, w których komputer ciężarówki byłby zintegrowany z nadajnikiem GPS, co nie pozwalałby kierowcy na przekroczenie określonej prędkości.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić