aktualizacja 

"Czarny Poniedziałek" w twoim mieście

238

3 października kobiety z całego kraju nie przyjdą do pracy ani na uczelnie, aby zamanifestować swój sprzeciw wobec procedowanej przez Sejm ustawy całkowicie zakazującej aborcji w Polsce.

"Czarny Poniedziałek" w twoim mieście
(Forum, Michal Kazmierczak)

Zamiast normalnych obowiązków tego dnia w całym kraju odbędzie się wiele społecznych inicjatyw. Kobiety zorganizują dziesiątki happeningów oraz protestów. Przewidziano też grupowe wydarzenia artystyczne i edukacyjne, zbiórki krwi, zbiórki rzeczowe na cele charytatywne i wiele innych aktywności. Pełną, interaktywną mapę znajdziecie, klikając w zdjęcie zamieszczone poniżej.

*"Czarny Poniedziałek" jest reakcją Polaków na projekt ustawy delegalizującej aborcję. *Został on zgłoszony przez tzw. obrońców życia ze Stowarzyszenia Ordo Iuris. Jeśli większość sejmowa przegłosuje nowe prawo, wówczas kobiety, które zdecydują się usunąć ciążę powstałą w wyniku gwałtu, posiadającą bardzo poważny defekt genetyczny lub ciążę pozamaciczną zagrażającą im zdrowiu, staną przed sądem zagrożone wieloletnią karą więzienia.

Poniedziałkowy strajk to także kontynuacja "Czarnego Protestu". Akcje protestacyjne związane z tym wydarzeniem zgromadziły w ostatnich dniach na manifestacjach dziesiątki tysięcy Polaków. Sprzeciw wobec zaostrzania prawa antyaborcyjnego został uznany za największe i najbardziej dynamiczne wydarzenie w polskim internecie ostatnich lat. Tylko na Facebooku powstało wiele inicjatyw i stron poświęconych akcji, z których największa skupiła do tej pory ponad 80 tys. zainteresowanych i wywołała olbrzymią dyskusję wśród Polek i Polaków..

Autor: Kamil Królikowski

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić