Jan Muller| 
aktualizacja 

Czkawka przyszła? Zobacz skąd i jak ją tam odesłać

12

Przychodzi niezapowiedziana i potrafi długo męczyć. Czkawka jest jedną z najbardziej irytujących, choć nieszkodliwych przypadłości. Można się jej pozbyć bez picia szklanki wody, straszenia i wstrzymywania oddechu.

Czkawka przyszła? Zobacz skąd i jak ją tam odesłać
(Shutterstock.com)

Co to właściwie jest? Czkawka to mimowolne i powtarzające się skurcze przepony i mięśni oddechowych klatki piersiowej. W ich wyniku następuje wdech i jednocześnie zamknięcie tzw. głośni. Stąd znany wszystkim dźwięk.

Skąd się bierze? Dopada nas najczęściej przy okazji kaszlu lub nabrania nadmiaru powietrza. Odruch ten pojawia się u chorych na przepuklinę rozworu przełykowego i osób z refluksem żołądkowym. Męczy osoby jedzące zbyt szybko i biorące opiatowe leki przeciwbólowe. Wywołać ją może także atak śmiechu. Szczególnie podatne są na nią małe dzieci.

Jak się jej pozbyć? Można przeczekać, bo z wiekiem "zdolność" do czkawki zanika. Co ciekawe, nie mogą jej dostać osoby po wylewach krwi do mózgu. Tego jednak nie życzymy nikomu. 3 podstawowe metody walki ze skurczami przepony to woda, straszenie i wstrzymywanie oddechu (alternatywnie - szybkie oddychanie do torebki). Ale nie tylko. Twardziele mogą napić się octu, zagryźć plasterek cytryny, a zakochani - skusić na długi pocałunek bez odrywania ust. Pomaga też ściskanie wnętrza drugiej dłoni kciukiem albo uciskanie do niewielkiego bólu miejsc za uszami. Zmienia to bodźce docierające do układu nerwowego.

Ciekawą metodę mają lektorzy, śpiewacy i aktorzy - wyciągają po prostu język. Wystawienie go prowokuje struny głosowe do otwarcia. Łagodzi skurcze i ułatwia oddychanie. Warto zmęczyć przełyk rytmiczną pracą, np. połykając zimną wodę, pokruszony lód albo kostki cukru. Jeżeli ktoś ma łaskotki na podniebieniu, stymulacja pałeczkami do czyszczenia uszu też przynosi ulgę. Na niektórych działa zatykanie uszu. A Wy jak sobie radzicie? Czy może czekacie, aż sama przejdzie?

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Zobacz także:
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić