o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na

DiCaprio dostał nową rolę. Internauci są bardzo na "nie"

39
Podziel się

Zapowiedź nadchodzącego filmu biograficznego wywołała falę krytyki. Wszystko przez odtwórcę głównej roli. W XIII-wiecznego perskiego poetę Jalala al-Din Rumiego ma wcielić się Leonardo DiCaprio.

DiCaprio dostał nową rolę. Internauci są bardzo na "nie"
(Wikimedia Commons CC0)
bESPcZhh

"Rumi nie był biały". Hasztag #RumiWasntWhite jest bardzo popularny na Twitterze. Internauci nie są zadowoleni z decyzji twórcy scenariusza, Davida Franzoniego. Nie byłoby problemu, gdyby nie kolor skóry postaci, której ma być poświęcony film. Zamiast osoby pochodzenia bliskowschodniego, wybrano jednego z najbardziej rozchwytywanych hollywoodzkich aktorów.

Chcę zmierzyć się z wyzwaniem, jakim jest stereotypowe przedstawienie muzułmanów w zachodnim kinie, poprzez nadanie tej postaci twarzy i historii - wyjaśniał scenarzysta.

Rumi jest bardzo dobrze znany w Stanach Zjednoczonych. Jednak pomysł Franzoniego i producenta Stephena Joela Browna, by do roli perskiego "Szekspira" w castingu wziąć pod uwagę tylko amerykańskich aktorów, wzbudził mieszane uczucia. Pomimo że zdjęcia nie rozpoczną się szybciej niż w przyszłym roku, para filmowców zdążyła ogłosić główne role. DiCaprio będzie grał u boku Roberta Downey Jra, który wcieli się w irańskiego mistyka Shamsa z Tebrizu.

bESPcZhj

To jest ten poziom aktorski, o który nam chodzi - stwierdził Brown.

Internauci nie zostawili suchej nitki na twórcach filmu. Atmosferę dodatkowo podgrzewał fakt, że informacja została ogłoszona w czasie Ramadanu - świętego miesiąca dla muzułmanów.

bESPcZhp

Hollywood nie przejmuje się zbytnio zarzutami o "wybielaniu" aktorów. Ostatnio w filmach zza oceanu róźnorodność jest mocno deficytowa. Akademia nie wyznaczyła żadnego czarnoskórego aktora do oscarowej nominacji drugi rok z rzędu, a Marvel znalazł się pod ostrzałem, gdy w roli tybetańskiego mistrza w "Doktorze Strange'u" obsadził Tildę Swinton. Złość fanów anime sprowokowała również wieść o przydzieleniu roli Scarlett Johansson japońskiej postaci Motoko Kusanagi w filmie "Ghost in the Shell".

bESPcZhq

Autor: Mateusz Kijek

Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store.

bESPcZhK
KOMENTARZE
(39)
werk
5 lata temu
Leonardi dicaprio lizydupek putina i skonczony wariat
Satyr
5 lata temu
Ciekawe, jak Mulat Dwayne Johnson grał Herkulesa - po "wybieleniu" w charakteryzatorni i dorobieniu sztucznego nosa (nawiasem mówiąc - świetnie wyglądał!) - to nikt nie protestował, że ciemnoskóry gra białego... A jak odwrotnie - to już skandal?
Twój nick, tw...
5 lata temu
"Rumi jest bardzo dobrze znany w Stanach Zjednoczonych." Cha, cha, cha, niby jak skoro te tępaki myślą, że np RP jest na Kaukazie?! Nawet nie wiedzą co to takiego republika islamska... a cóż dopiero mają się znać na perskiej poezji...
bESPcZhL
qwerwerqwer
5 lata temu
Bryan Brown powinien zagrać. Przecież jest Brown!
evi
5 lata temu
No i teraz dokladnie widac, kto jest rasista. Dlaczego tych panow sie nie wyzywa od rasistow, ksenofobow i faszystow?
AW
5 lata temu
Rumi śmiałby się do rozpuku nad tą dyskusją o jego kolorze skóry. Dla tych co nie wiedzą. Rumi pochodził z terenów dawnego Imperium Perskiego i jednego z głównych tygli religijnych - zoroastryzmu, manicheizmu, chrześcijaństwa, a nawet.... buddyzmu . Nie był Arabem i nawet nie Semitą. To znaczy, należał do tej samej rasy, do której należy przeciętny Europejczyk, gdyż Rumi pochodził z okręgu Baktrii, dzisiejszego pogranicza Afgańsko-Tadżyckiego. Był oczywiście sufim. To znaczy nie patrzył na kolor skóry, ani na "political correctness". Niestety Arabom wydaje się, że koniecznie musiał być Semitą i wyglądać jak człowiek o ciemnej, arabskiej karnacji.
RumiDeCaprio
5 lata temu
i bardzo dobrze, chyba pierwszy raz w życiu popieram tenżydowski świat w hollywood
grente
5 lata temu
Wiecie może czy to prawda że mohamet był biały i był polakiem?
ania
5 lata temu
bla bla bla ---DiCaprio swietnie bedzie pasowal do roli Rumiego. Przeciez on jest nawet do niego podobny bez charakteryzacji ta rola to bedzie strzal w dziesiatke
jajajaj
5 lata temu
pizdowaty film i jeszcze bardziej pizdowaty Leonardo. Takich aktorzynów w Hollywood jest na pęczki.
o tak
5 lata temu
niech sobie muzłumanie po ramadanie zbiorą pieniądze i nakręcą film według własnej koncepcji i po problemie!
ppp
5 lata temu
się opali i bedzie ok
anty_white_ra...
5 lata temu
No sorry... ale w ekranizacji "Mrocznej wieży" S. Kinga, głównego białego bohatera (Rolanda) ma zagrać właśnie czarnoskóry Idris Elba! Jakoś nie widzę protestów w związku z tym!
bESPcZhD
Dyzma
5 lata temu
Jemu już zmiana nazwiska nawet w niczym nie pomoże.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić