Dobra wiadomość dla osób cierpiących na trądzik

14

Najnowsze badania dowodzą, że występowanie wyprysków wiąże się ze zjawiskiem korzystnym dla cery.

Dobra wiadomość dla osób cierpiących na trądzik
(Shutterstock.com)

Skóra osób cierpiących na trądzik wolniej się starzeje. Zdaniem naukowców z King's College w Londynie na skórze skłonnej do wyprysków zmarszczki pojawiają się zdecydowanie później. Co więcej, osoby cierpiące na trądzik żyją dłużej, ponieważ komórki w ich ciele wolniej ulegają zniszczeniu, informuje indy100.com.

Brytyjscy badacze przebadali 1205 par bliźniąt płci żeńskiej. W obserwowanej grupie jedną czwartą stanowiły kobiety o problematycznej cerze. Jak stwierdziła doktor Simone Ribero, która dowodziła zespołem prowadzącym obserwacje, wnioski na temat związku trądziku oraz powolnych procesów starzenia tylko potwierdzają wcześniejsze przypuszczenia wielu dermatologów.

Przez wiele lat lekarze zwracali uwagę na fakt, że skóra trądzikowa w mniejszym stopniu podlega procesom starzenia niż w przypadku osób, które nigdy nie zmagały się z pryszczami. Dotąd jednak przyczyna tego zjawiska pozostawała nieznana. Niezbędne są dalsze badania, by lepiej zrozumieć rolę genów w procesie, a co za tym idzie, znaleźć nowe metody zarówno na leczenie trądziku, jak i walkę z upływem czasu - podkreśliła.

Naukowcy z Londynu sądzą, że odpowiadają za to fragmenty chromosomu zwane telomerami. Ich zadaniem jest ochrona komórek przed powstawaniem nowotworów, ale również starzeniem się. Badania wykazały, że w przypadku osób zmagających się z łojotokiem są one wyjątkowo silne.

Autor: Beata Kruk

Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić