*W tym roku zimowe przesilenie nastąpiło 22 grudnia o godz. 4.49 *. Moment oznaczony przez naukowców następuje wtedy, gdy Słońce góruje w zenicie maksymalnie na południu, tzn. nad zwrotnikiem Koziorożca. Na południowej półkuli panuje właśnie lato.
W Polsce Słońce najszybciej zaszło nad przylądkiem Rozewie. Tam noc zapadła już po ok. 7 godz. i 10 min. Na południu kraju dzień był dłuższy o kilkadziesiąt minut. Wynika to z faktu, że im bliżej północy na kuli ziemskiej, tym dalej od zwrotnika Koziorożca – a to tam Słońce góruje obecnie. Podczas przesilenia letniego Słońce oświetla Polskę o ponad 8 godzin dłużej niż dziś.
Przesilenie zimowe zwykle przypada 21 grudnia. Dokładny czas przesilenia każdego roku jest trochę inny. Pomiędzy naszymi zegarkami a prawdziwym czasem słonecznym następują nieznaczne rozbieżności. W rzeczywistości rok słoneczny trwa 365,24 dnia. By skorygować różnicę, co 4 lata mamy rok przestępny.
*Budowla Stonehenge w niezwykły sposób pokazuje przesilenie zimowe. *Obiekt zbudowano w taki sposób, że w dniu przesilenia Słońce wschodzi dokładnie zza głównego kamiennego ołtarza w kręgu.
Nawet Google obchodzi przesilenie. Dziś firma przygotowała Doodle'a, którym przypomina, że zaczęła się zima.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.