o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Angelika Karpińska
|

Ekstremalny upał po wybuchu Wezuwiusza zamienił mózg w szkło

0
Podziel się

Naukowcy przebadali szczątki jednej z ofiar erupcji Wezuwiusza z 79 r. n.e. Badania sugerują, że po wybuchu wulkanu panowały tak wysokie temperatury, że doprowadziły do zeszklenia ludzkiego mózgu.

Ekstremalny upał po wybuchu Wezuwiusza zamienił mózg w szkło
(ANSA/Associated Press/East News)
bDyZDZjF

Szczątki jednej z ofiar erupcji Wezuwiusza odnaleziono w latach 60. XX wieku w mieście Herkulanum. Zespół naukowców odkrył w czaszce ok. 20-letniego mężczyzny szklisty, czarny materiał. Najnowsze badania opublikowane na łamach czasopisma "The New England Journal of Medicine" sugerują, że to pozostałości mózgu, które w wyniku ekstremalnych upałów zamieniły się w szkło.

Zachowane pradawne szczątki mózgu są niezwykle rzadkim znaleziskiem. To pierwsze odkrycie starożytnego mózgu człowieka, który został zeszklony przez ciepło - powiedział główny autor badania, dr Pier Paola Petrone.

bDyZDZjH

Mężczyzna zginął leżąc na drewnianym łóżku. Analiza zwęglonego drewna znalezionego w pobliżu ciała wykazała, że po erupcji panowała temperatura, która sięgała nawet 520 stopni Celsjusza.

Miasto Herkulanum, tak jak Pompeje i Stabie, zostało zniszczone w wyniku wybuchu Wezuwiusza 24 sierpnia 79 roku. Osadę zasypał wulkaniczny popiół, który doprowadził do śmierci tysięcy ludzi.

Zobacz też: Nowe odkrycie w Pompejach

bDyZDZjN

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bDyZDZki
KOMENTARZE
(0)
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić