Albert Kamiński| 

Epidemia grypy coraz bliżej. Zobacz, jak się chronić

0

Tylko w drugim tygodniu stycznia w Polsce zarejestrowano 160 tys. przypadków zachorowań oraz podejrzeń grypy.

Epidemia grypy coraz bliżej. Zobacz, jak się chronić
(Pixabay.com)

Według Państwowego Zakładu Higieny tylu zachorowań nie było od lat. Ponieważ ma być ich jeszcze więcej, warto poznać kilka sposobów ochrony przed grypą.

Na szczepienie nie jest za późno. Można to zrobić nawet w styczniu, ponieważ grypa lubi atakować pod koniec zimy. By szczepionka była skuteczna, musi minąć ok. dwóch tygodni. Po tym czasie organizm będzie już odporny na chorobę - podaje portal "crazynauka.pl".

Uważaj na bakterie. Staraj się ograniczyć kontakt z przedmiotami, których wszyscy dotykają. Unikaj klamek, a po powrocie do domu dokładnie umyj ręce. Jak to robić, przeczytasz tutaj. Warto sięgać po żele antybakteryjne.

Chroń twarz. Drobnoustroje wywołujące chorobę najszybciej dostają się do organizmu przez usta, oczy i nos. Podstawowa zasada to unikanie dotykania twarzy rękami. A jeżeli już z jakiegoś powodu musimy to zrobić, używajmy chusteczki higienicznej. Podczas jazdy komunikacją miejską możemy sięgnąć po maseczkę chirurgiczną.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Leki i witaminy wzmacniają odporność. Niektóre substancje sprawią, że nasz organizm będzie silniejszy. Najważniejsza to znana wszystkim witamina C, wspierająca układ immunologiczny. Rutyna z kolei uszczelnia naczynia krwionośne, dzięki czemu jesteśmy mniej podatni na infekcję.

Ważna jest również aktywność fizyczna. Zaleca się regularne spacery. Oddychanie świeżym powietrzem sprawi, że organizm będzie bardziej dotleniony i przez to zdrowszy.

Warto dużo odpoczywać i wysypiać się. Choć to brzmi banalnie, wypoczęty organizm jest mniej podatny na zachorowanie. Grypa łatwiej atakuje osoby przemęczone i zestresowane.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić