aktualizacja 

Ewakuowano elektrownie atomowe w Belgii

19

Belgowie boją się ataku na reaktory atomowe, z powodu serii wybuchów w Brukseli.

Ewakuowano elektrownie atomowe w Belgii
(Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY, Michielverbeek)

Elektrownia Tihange znajduje się około 25 kilometrów na południowy zachód od Liege. Zaopatrzona jest w trzy reaktory, pokrywające 52% energetycznego zapotrzebowania kraju. Kolejna zamknięta placówka to znajdująca się w Antwerpii i posiadająca cztery reaktory Doel. O ewakuacji dwóch głównych siłowni doniosła belgijska agencja prasowa Belga, powołując się na lokalną policję.

Już wcześniej na terenie obu elektrowni pojawiła się uzbrojona policja i belgijskie wojsko. Wszystko z powodu przedstawicieli przemysłu energetycznego, którzy domagali się ochrony elektrowni atomowych, potencjalnie narażonych na ataki. Zarówno Tihange, jak i Doel, nie zatrzymały jak na razie reaktorów. W dalszym ciągu w budynkach znajduje się również niewielka liczba pracowników, niezbędna do kontroli pracy urządzeń - podaje firma energetyczne Engie.

W zamachach terrorystycznych w Brukseli zginęły 34 osoby. 20 osób poniosło śmierć w wyniku eksplozji na stacji metra Maelbeek, a 14 na lotnisku Zaventem, gdzie doszło do dwóch wybuchów, z których jeden spowodowany był przez zamachowca samobójcę. Obecnie w Belgii panuje czwarty, najwyższy stopień zagrożenia terrorystycznego.

Zobacz też:

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić