Facebook boi się nowicjusza? Skrupulatnie usuwa wpisy konkurencji

Internetowy gigant usunął w ostatnim czasie ponad milion postów, w których wspomniano inny portal społecznościowy. Chodzi o małą platformę Tsu.co, do której dostęp można uzyskać jedynie będąc wcześniej zaproszonym przez kogoś z wewnątrz.

Facebook boi się nowicjusza? Skrupulatnie usuwa wpisy konkurencji
(flickr.com, Jason Howie)

Niejeden użytkownik Tsu.co musiał być zdziwiony, kiedy zobaczył, co się dzieje. Gigant, jakim jest Facebook, przestraszył się małej strony internetowej do tego stopnia, że usunął ze swojego serwisu jej fanpage, wszystkie komentarze, w których wspomniano o Tsu, a także wprowadził aktywne blokowanie wszystkich linków przekierowujących do konkurencji.

Czego przestraszył się Mark Zuckerberg i spółka? Tsu.co jest takim samym portalem jak Facebook, ale jednym szczegółem zdobywa bardzo poważną przewagę nad gigantem. Otóż twórcy Tsu wymyślili, że będą dzielić się zyskami z reklam z użytkownikami ich strony. Zgodnie z tą strategią 10 proc. przychodów reklamowych wędruje do kieszeni aktywnych użytkowników Tsu, podczas gdy Facebook zabiera dla siebie 100 proc.

Facebook tłumaczy tę sytuację troską o dobro swoich użytkowników. Chodzi o to, że ludzie zaczeli masowo rozprzestrzeniać spam w postaci linków do Tsu oraz zakładać fałszywe konta na tym portalu, po to, aby zwiększyć zasięg spamu i zarabiać więcej pieniędzy - donosi portal Mashable.com. Polityka użytkowników Tsu łamie regulamin Facebooka, który głosi, że "zabronione jest rozprzestrzenianie ogromnych ilości wiadomości (spamu), agresywne linkowanie stron, oraz masowe wysyłanie zaproszeń do znajomości do przypadkowych osób".

Polityka Facebooka może jednak przynieść skutek odwrotny do zamierzonego. Mark Zuckerberg zapomniał najwyraźniej, że to, co chce się za wszelką cenę ukryć w sieci podlega pod tzw. efekt Streisand. Blokowanie Tsu rozeszło się szerokim echem w mediach na całym świecie, a sprawa stała się viralem w mediach społecznościowych.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić