Albert Kamiński| 

Fiat śladami Volkswagena? Koncern podejrzany o oszustwa

0

Włosko-amerykańska firma Fiat Chrysler podejrzana jest o fałszerstwa przy pomiarach toksyczności spalin - podaje amerykańska Agencja Ochrony Środowiska (EPA). Chodzi o ponad 100 tys. aut z silnikami diesla.

Fiat śladami Volkswagena? Koncern podejrzany o oszustwa
(Getty Images, Bryan Thomas)

Fiat Chrysler miał instalować specjalne oprogramowanie. Sterujące układem wydechowym, pozwalało na fałszowanie pomiarów szkodliwego tlenku azotu w spalinach. EPA zarzuca koncernowi, że nie ujawnił istnienia tego oprogramowania, łamiąc w ten sposób ustawy o ochronie środowiska.

Program znalazł się w ogromnej liczbie aut. Agencja zarzuca koncernowi, że zainstalowany był on w 104 tys. samochodów produkowanych w latach 2014-2016. Przede wszystkim chodziło o modele Dodge RAM oraz Jeep Grand Cherokee.

Aktualnie prowadzone jest dochodzenie. Ma ono wyjaśnić, czy oprogramowanie jest podobne do używanych przez Volkswagena "urządzeń udaremniających", znanych z oszustw niemieckiej firmy.

Jeżeli zarzuty się potwierdzą, koncern czeka sroga kara. Może wynieść ponad 44 tys. dolarów od auta. W przeliczeniu na liczbę oszukanych samochodów, dałoby to łączną kwotę 4,63 mld dolarów.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić