Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 

Gorlice. Ksiądz zadawał niestosowne pytania. Nikogo już nie wyspowiada

403

Przedstawiciele Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie podjęli decyzję w kwestii księdza Andrzeja M. Duchowny z Gorlic miał w trakcie spowiedzi zadawać niestosowne pytania dotyczące seksualności i sugerować dzieciom molestowanie przez rodziców.

Gorlice. Ksiądz zadawał niestosowne pytania. Nikogo już nie wyspowiada
(East News, Piotr Kamionka/REPORTER)

Skandal wokół księdza Andrzeja M. wybuchnął po publikacji reportażu na jego temat. Jak opisano w "Dużym Formacie", emerytowany proboszcz z diecezji tarnowskiej dopuszczał się molestowania seksualnego wobec dzieci i ministrantów. Miało ono formę zadawania niestosownych pytań i dopytywania nawet 9-letnich parafian o ich życie intymne.

Wśród oskarżycieli był m.in. jezuita o. Krzysztof Mądel. Duchowny twierdził, że ksiądz Andrzej M. zmuszał go do siadania na swoich kolanach, kiedy był podniecony. Te zarzuty potwierdzili ministranci, którzy mieli styczność z Andrzejem M. w latach 90.

Jaką decyzję podjęto w sprawie księdza Andrzeja M.?

O decyzji poinformował ksiądz Piotr Steczkowski. Jak podał na oficjalnej stronie Diecezji Rzeszowskiej, emerytowany proboszcz z parafii św. Andrzeja Boboli w Gorlicach otrzymał zakaz przeprowadzania spowiedzi.

Zobacz też: Jego ojcem jest ksiądz. "Nie jest w stanie naprawić tego, co zrobił"

Decyzję o losie emerytowanego proboszcza podjął Biskup Rzeszowski Jan Wątroba. Zakaz wszedł w życie w poniedziałek 2 marca 2020 roku. Poza przeprowadzaniem spowiedzi księdzu nie wolno również publicznie sprawować pozostałych sakramentów. Zaapelowano również do pozostałych ofiar Andrzeja M. o zgłoszenie się do ks. Piotra Steczkowskiego, delegata ds. wykorzystania seksualnego osób małoletnich przez osoby duchowne.

Osoby poszkodowane i posiadające informacje na temat nadużyć prosimy o zgłoszenie się do delegata ds. wykorzystania seksualnego osób małoletnich przez osoby duchowne (ks. Piotr Steczkowski, tel. 17 852 44 17; email: kanclerz@diecezja.rzeszow.pl) – napisał ks. Piotr Steczkowski na stronie Diecezji Rzeszowskiej (pisownia oryginalna).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić