Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
Bartosz Nowak
|

Granie chroni przed demencją i Alzheimerem

10
Podziel się

Gry planszowe, rękodzieła i korzystanie z komputera to najlepsze sposoby, by uciec przed zespołem zaburzeń poznawczych - odkryli amerykańscy naukowcy.

Granie chroni przed demencją i Alzheimerem
(Shutterstock.com)

Komputer okazał się najlepszy. Wystarczy przynajmniej raz w tygodniu z niego korzystać, by ryzyko zaburzeń zmniejszyło się o 30 proc. Wszelkiego rodzaju robótki ręczne, takie jak decoupage czy szydełkowanie, miały niewiele gorszą efektywność - 28 proc. Społeczna aktywność pomagała zmniejszyć ryzyko o 23 proc., a gry planszowe o 22 proc. - informuje "Tabletop Gaming".

W badaniu wzięło udział ok. 2 tys. osób. Wszyscy mieli powyżej 70 lat. Testy trwały 4 lata w słynnej Mayo Clinic, a wyniki opublikowano w naukowym piśmie "JAMA Neurology". Naukowcy szukali powiązania aktywności stymulujących mózg z chorobami procesów poznawczych. Wyniki potwierdziły, że starsi ludzie dłużej pozostaną w dobrej kondycji umysłowej, jeśli wpadniemy do nich raz w tygodniu na planszówkę lub pokażemy im, jak mogą korzystać z komputera. Choćby do pasjansa.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

KOMENTARZE
(10)
taaa
5 lata temu
ameryyyykańscy naukowcy odkryli też, że każdy kto pije wodę umrze aczkolwiek akurat w tym coś jest na rzeczy ( nie do końca walą głupa )
wiecie kto
5 lata temu
daj sobie wmówić że śmieciowe jedzenie to cud nad Wisłą że patrzenie na sztangę czyni Cię silnym i zdrowym wyższość relacji z facebooka nad tymi poza domem i internetem daj też sobie wmówić że nie ma co chodzić do wc w chwili kiedy jesz śmieciówki, grasz na konsoli i czasami patrzysz na gryf... bo to to żaden wstyd i upokorzenie jechać pod siebie, wmówią Ci tak wiele rzeczy , dogmatów myślowych....i tak staniesz się zakładnikiem , ich zakładnikiem we własnym umyśle a oni nie będę już stawiać strażnika byś się nie mógł wydostać z własnego domu , jedynie postawią strażnika byś się nie wydostał z własnego umysłu.... smutne!!
Matka
5 lata temu
Gry komputerowe to wymysł Szatana ! Nie wolno pozwalać dzieciom grać ! Opamiętajcie się ! Moje dzieci zamiast oddawać cześć Diabłu mordując w grach czytają Biblię i kochają Pana .
ggg
5 lata temu
Rozładowywuje nerwy, gram w mortala jak jestem zła,pomaga lepiej niż nervosan:)
ja
5 lata temu
jeśli to prawda to ja będę zdrowa do końca życia
game
5 lata temu
ja gram od 17lat rodzice mowili mi ze zglupieje od tego grania!! a tu prosze okazuje sie ze sie mylili,wyjdzie mi to na zdrowie ha ha!!
djwqj
5 lata temu
cyt. : "Wszyscy mieli powyżej 70 lat." Nie napalajcie się tak na ten artykuł, tylko wyjdźcie na dwór..
adam
5 lata temu
Ja siedzę przy PC tylko 15h dziennie, ale są osoby które są od komputera uzależnione, a wtedy to już nie jest zdrowe.
Angie
5 lata temu
Amerykańscy naukowcy odkryli że ludzie uwierzą we wszystko co odkryli amerykańscy naukowcy
gamedeveloper
5 lata temu
W takim razie będę żyć w wiecznym zdrowiu.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić