#greatesthits Ukryte znaczenie przeboju "Lato"

Co prawda lato już za nami, ale piosenki, która kojarzy nam się ze słońcem, wakacjami i dziewczynami, nigdy nie za wiele.

#greatesthits Ukryte znaczenie przeboju "Lato"
(East News)

Piosenka "Lato" znalazła się na czwartym albumie Formacji Nieżywych Schabuff. Z miejsca stała się wielkim przebojem. "Lato! Lato wszędzie. Zwariowało, oszalało moje serce. Lato! Lato wszędzie. A ty dziewczę zaraz wpadniesz w moje ręce". Kto chociaż raz nie nucił pod nosem tej melodii? Słowa refrenu przemawiały do słuchaczy nie tylko prostotą, ale i szczerością. Po latach Olek Klepacz przyznał, że pogodził się z takim odbiorem jego dzieła, co nie oznacza, że utwór nie posiada głębszego przesłania.

Piosenka "Lato" ma powszechnie konotację bardzo banalną i niech tak pozostanie, a tak naprawdę to drugie dno nie jest oczywiste i banalne - zaznaczył w jednym z wywiadów.

Co w takim razie kryje się za słowami piosenki?

Okres, w którym powstał hit "Lato", był dla lidera czasem zabawy i beztroski. Dlatego trudno wskazać konkretną osobę, do której skierował tekst. Słowa piosenki nie pozostawiają złudzeń, że w pierwszej połowie lat 90. zespół Olka Klepacza imprezował na całego: "Było ciasno, miło. Dużo się spało i często się piło".

Tamte romanse w pewnym sensie przygotowały mnie na dojrzały związek - przyznał w rozmowie z "Na żywo".

Wkrótce miał nastąpić przełom w życiu lidera...

W 1999 roku muzyk poznał 20-letnią wówczas Iwonę. Nowa miłość zaczęła go zmieniać. Jak wyznał, było to uczucie, które zawładnęło jego sercem do reszty. Lidera FNS urzekła nie tylko uroda młodej kobiety, ale także jej wrażliwość, delikatność i determinacja, z którą podąża przez życie. I właśnie Iwonie regularnie dedykuje piosenkę "Lato" podczas koncertów. Tak więc to, co na początku traktowało o przelotnych romansach i wakacyjnych zauroczeniach, w końcu zaczęło odnosić się do trwałej, dojrzałej miłości...

W 1995 roku piosenka "Lato" była nie do pobicia w większości podsumowań na wakacyjny przebój roku. Pozycję zespołu ugruntowały także kolejne sukcesy: Formacja Nieżywych Schabuff została laureatem II nagrody w plebiscycie RMF FM na Przebój Roku oraz otrzymała Muzyczną Nagrodę Teleexpressu. Na początku 1996 roku do kolekcji dołączyły dwie nagrody w plebiscycie PLAY-BOX 96. FNS otrzymała także nominację do Fryderyków 95.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić