o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na

Groźna choroba zabiera nam oddech. Polacy nie mają o niej pojęcia

59
Podziel się

POChP od wielu lat znajduje się w czołówce chorób niebezpiecznych. Co godzinę w Polsce z powodu tej nieuleczalnej choroby umierają dwie osoby. Zajmuje 4. miejsce wśród najczęstszych przyczyn zgonów. Mimo tych niepokojących statystyk, świadomość Polaków na temat choroby jest niska.

Groźna choroba zabiera nam oddech. Polacy nie mają o niej pojęcia
(Agencja Gazeta)
bEDIqIMR

Spirometria – oddychaj pełną piersią. Jak wynika z danych POChP Skanera, 44,2 proc. badanych deklaruje, że potrafi poprawnie rozwinąć skrót POChP, jednak co 8 osoba robi to niepoprawnie. Błędne skojarzenia Polaków są następujące: postępująca choroba obstrukcyjna płuc, wydajność płuc, polski ośrodek płuc.

Mimo, że POChP jest chorobą niebezpieczną, z medycznego punktu nie tak trudno ją wykryć. Badanie spirometryczne jest podstawową formą diagnozy przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Spirometria jest bezbolesna, nie wymaga przygotowań, trwa kilka minut, a daje cenne informacje: pozwala ocenić pracę i pojemność płuc. Powinien ją zrobić każdy palacz papierosów, ponieważ głównym czynnikiem wpływającym na POChP jest dym papierosowy, który odpowiada za 90 proc. zachorowań.

bEDIqIMT

Pozostałe 10% chorych to ci, których płuca narażone są na wdychanie toksyn. To np. lakiernicy, stolarze, malarze. Niestety, według raportu przeprowadzonego w ramach kampanii Płuca Polski tylko 0,5 proc. Polaków pytanych o to, co kojarzy im się z POChP, wymieniało spirometrię.

Przewlekła obturacyjna choroba płuc dotyka głównie osoby w średnim i starszym wieku. Z powodu niskiej świadomości, pacjenci często zgłaszają się do lekarza w zaawansowanym stadium choroby. 75 proc. chorych Polaków żyje w nieświadomości, lekceważąc pierwsze objawy choroby. Dlatego my pulmonolodzy tak często podkreślamy, że niezwykle ważne jest, aby lekarze pierwszego kontaktu zachęcali pacjentów do wykonywania kontrolnych badań spirometrycznych. Wczesna diagnoza POChP może poprawić jakość życia pacjenta. Profilaktyczne wykonywanie badań zmniejszy ryzyko niezauważenia niespecyficznych objawów choroby, które często są mylone ze słabą kondycją organizmu – komentuje prof. dr hab. n. med. Adam Antczak, ekspert kampanii Płuca Polski.

Niepokojącymi objawami są: duszność trwająca kilka miesięcy, świszczący oddech, ucisk w klatce piersiowej oraz uporczywy kaszel z odkrztuszaniem wydzieliny.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

bEDIqIMZ
bEDIqINu
Źródło:
newsrm.tv
KOMENTARZE
(59)
hurrrra
rok temu
A mój synek zjadł łyżkę zupy!!!
halkaall
4 lata temu
A ,ci co nie pala papierosow I nigdy nie palili ,a maja POCHP ,??,,co na to madrzy lekarze ??
sien
4 lata temu
Przyczyną jest wysoki ponadnormatywny poziom potasu w krwi. Salbutamol pomoże.
bEDIqINv
aS
4 lata temu
Mają kasy fiskalne,żądajmy rachunków!
Anita
4 lata temu
Leki są bardzo drogie nie każdego stać na to aby leczył się prywatnie. Do specjalisty ze skierowaniem od lekarza pierwszego kontaktu czekać trzeba najmniej rok więc jak się leczyć. Nic się nie robi w tym kierunku by pacjent nie czekał do specjalisty miesiącami lub latami. XXI wiek a my cofamy się do tyłu.
ona2
4 lata temu
a jak ludzie mają nie chorować jak wdychamy smog czyli pm-ki prosto do płuc. W mojej miejscowości wszyscy mają piece na gaz, ale natężenie ruchu samochodowego to koszmar. Jeszcze 15 - 20 lat temu było odwrotnie - mniej samochodów a więcej pieców na węgiel i smogu nie było.Obecnie dodać opryski na nasze głowy i wszystko się sumuje.
lop
4 lata temu
smog smogiem a ile wypalicie papierochów
do...ludu
4 lata temu
nfz prowadzi bez skierowania i bezpłatne badania w specjalistycznych przychodniach na pochp wystarczy zadzwonić i się umówić wszystkie informacje są podane na stronie nfz
nik
4 lata temu
Pumonolog w styczniu oglądał prześwietlenie płuc i nic nie zauważył a w lutym okazało się że mam guza na płucach
Julka
4 lata temu
Pewnie spadła sprzedaż sterydów.....
tm
4 lata temu
Smród i opary jaki mamy w polskim powietrzu zabije nas polaków wszystkich.Nic się nie robi by było czyste powietrze,na dodatek czytam o zwożeniu z Niemiec odpadów,śmieci różnego kalibru i pomimo protestu ludzi nikt nie reaguje.Ja mieszkam w miasteczku w opolskim gdzie systematycznie nocami zakłady wypuszczają benzol,smród jak jasny pieron,oddychać się nie da i co? mimo zgłoszeń nic się nie zmienia,nic więc dziwnego że w takich smrodach umierają ludzie.
polski emeryt
4 lata temu
no i wziewki na dwa miesiące a dalej za ok pół roku rejestracja -to jakie to leczenie? Lecza sie tylko pielegniarki i lekarze poza kolejnością
Pacjent
4 lata temu
W mojej miejscowości na Dolnym Śl w pow:Zgorzelec miejscowość :W----- dostanie skierowania do specjalisty graniczy z cudem
bEDIqINn
kargul
4 lata temu
Jak te objawy ma to jest gotowy kopidoł mu pomoże i następny do golenia
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić