Aldona Brauła
Aldona Brauła| 

Iran. Baron narkotykowy zawisł. Poszukiwano go 5 lat

41

Iran poinformował, że stracono narkotykowego barona o pseudonimie "Krokodyl Zatoki Perskiej". Aresztowanie i egzekucja pozwoliły na rozbicie grupy przemytników i handlarzy. Łącznie przerzucili do Iranu ponad 400 ton narkotyków.

Iran. Baron narkotykowy zawisł. Poszukiwano go 5 lat
(iStock.com)

36-latek został aresztowany w trakcie przemytu ponad 100 ton narkotyków na rynek międzynarodowy. Operacja wywiadu i zbieranie dowodów trwało latami.

"Krokodyl Zatoki Perskiej" działał na przestrzeni ostatnich lat w wielu miejscach i pod różnymi pseudonimami. Władze odmówiły podania prawdziwych danych. Szacuje się, że przemycił do Iranu około 400 ton różnych narkotyków i wyprał prawie 150 mln dolarów (577 mln złotych).

Operacje wywiadowcze trwały pięć lat. Celem było aresztowanie 36-latka. Przewodził jednej z największych i najbardziej okrutnych grup zajmujących się handlem narkotykami w Iranie i regionie – dodał Ali Salehi z prokuratury w prowincji Hormozgan.

Zobacz także: Zobacz także: Pojmali ich i zamordowali. Makabryczne ustalenia naukowców ws. masowego grobu

W sprawie wydano jeszcze 18 innych wyroków. Pozostali członkowie tej grupy zostali skazani na kary do 5 lat pozbawienia wolności. Muszą także zapłacić wysokie kary grzywny, które łącznie wynoszą 154 tys. dolarów (600 tys. złotych)

Iran nie publikuje oficjalnych danych na temat wykonywania kar śmierci. Amnesty International twierdzi, że w ubiegłym roku było ich 253. Oznacza to spadek o 50 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem, kiedy straconych było 507 straconymi rok wcześniej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przezdziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić