Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Adam Dudkiewicz
|
aktualizacja

Islandia szykuje się na najgorsze. "Wybuch nastąpi najpóźniej za 72 godziny"

111
Podziel się

W ciągu ostatnich kilku dni na Islandii odnotowano ponad 500 wstrząsów tektonicznych. Eksperci uważają, że to zapowiedź szybkiej erupcji.

Islandia szykuje się na najgorsze. "Wybuch nastąpi najpóźniej za 72 godziny"
(iStock.com)
bETFvfzF

Badacze uważają, że tak częste wstrząsy są przyczyną ruchów tektonicznych. Co więcej te, uwalniają spod powierzchni wielkie ilości magmy. Wybuch nastąpić może dość szybko, podaje "The Independent". Niestety, nie wiadomo w którym miejscu. Najwięcej wstrząsów odnotowano koło góry Fagradalsfjall.

Poziom magmy podnosi się bardzo szybko. Eksperci z serwisu Volcanocafe alarmują, że do erupcji dojdzie "najwcześniej za 8 godzin, najpóźniej za 72 godziny". Nadzieja w tym, że treść alarmistycznego wpisu, który powstał 26 lipca, może nigdy się nie ziścić.

W tym momencie jest 50 proc. szans, że dojdzie od eksplozji. Prawdopodobieństwo wybuchów rośnie z każdą godziną. Jeśli więc ruchy nie ustaną, możemy spodziewać się najgorszego. Według obserwatorów, erupcja na Islandii zdarza się raz na 3-7 lat. Od ostatniej eksplozji minęło właśnie 7 lat, uzasadniają swoje obawy wulkanolodzy.

bETFvfzH

Siedem lat temu wybuchł słynny Eyjafjallajökull. Jego erupcja spowodowała liczne utrudnienia dla mieszkańców kontynentalnej Europy. Na wiele dni został sparaliżowany ruch lotniczy, ze względu na wyrzucenie przez górę szkodliwego dla silników pyłu.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

bETFvfAi
KOMENTARZE
(111)
klh
4 lata temu
Juz od tygodnia czytam ta informacje "juz albo najpozniej za 72 godz" ciekawe
PL
4 lata temu
W nocy wróciłam z Islandii. Nie było przez ostatni miesiąc żadnych wstrząsów!!
trex
4 lata temu
mimo tego niektórzy jednak zdołali wówczas przylecieć do Polski....więc kto chciał to przybył
bETFvfAj
Lexdottir
4 lata temu
Nie fachowo jest w nazwie tego tutaj artykulu cytowany jakis blog (Vulcanocafé) ktory nie jest pisany przez naukowcow (nie znalazlam zadnych informaci o kadnecjach tego blogera Carl). Jest to blog o jego przemysleniach i wlasnych spekulacjach a nie opinii wspartej na faktach. Fstyd, i piekny przykladek Clickbait. Prosze wybaczyc moje polskie pisanie - nie jest to moj pierwszy jezyk.
cctt
4 lata temu
Koniecznie wysłać tam na wycieczkę wszystkich posłów z PO i Nowoczesnej !!!
I co
4 lata temu
To chyba już pierdykło ! Dlaczego tyle szumu wokół przewidywania wybuchu nawet przedział godzin podany ! A jak naprawdę dzieje się coś niebywałego to nigdy nie potrafią przeliczyć ci niby naukowcy ???
,...
4 lata temu
katla. 10x razy wiekrzy od eyjafjallajokull. sam krater ma 1,5 km szerokosci. nikt nie bedzie gotwy na straty.
EWK
4 lata temu
Eyjafjallajökull - nie może si=ę jakoś prościej nazywać ???
hero08
4 lata temu
Chodzi o Katle. Póki co topi się nad nią lodowiec. Zainteresowani mogą śledzić informacje na en.vedur.is Pozdrowienia z Islandii
czepialski
4 lata temu
wstrząsy są przyczyną ruchów tektonicznych, a brzydki zapach jest przyczyna BĄKA!!!
lol
4 lata temu
50% szans - albo wybuchnie albo nie
M@ro
4 lata temu
Idę do banku po kredyt: zafunduję wszystkim polskim politykom lot na Islandię... Podajcie tylko dokładniejsze dane geograficzne!
doc dr hab. J...
4 lata temu
Moja diagnoza poparta wynikami wielu przeprowdzonych badań jest taka, że albo wybuchnie albo nie wybuchnie
bETFvfAb
Martijk
4 lata temu
Co najmniej 2 razy w miesiącu w ostatnich 2 latach media podają informacje o zwiększonej aktywności wulkanów . Teraz na "świeczniku " jest Katla, największy :) ale prawdopodobnie nic sie nie wydarzy. Uwielbiam jak media szukają rozgłosu ! Najbliższe 72 godziny ! Uhuhu :) pozdro z Islandii
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić