Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Natalia Bogucka
|
aktualizacja

Jak obliczyć wiek psa? Naukowcy opracowali nowy sposób

87
Podziel się:

Powszechny sposób na obliczenie "ludzkiego wieku" psa, polegający na mnożeniu razy siedem, jest mitem. Naukowcy opracowali nową formułę przeliczania wieku psa.

Jak obliczyć wiek psa? Naukowcy opracowali nowy sposób
(iStock.com)

Naukowcy twierdzą, że obliczenie wieku psa w latach ludzkich jest znacznie bardziej skomplikowane niż początkowo sądzono. Ich zdaniem, przekonanie, że rok czworonoga to 7 lat u człowieka jest mitem. Dlatego opracowali nową metodę przeliczania wieku psa opierając się na badaniach DNA.

Pod wpływem starzenia, do cząsteczek DNA dodają się grupy metylowe. Mogą one zmieniać aktywność segmentu DNA i odzwierciedlać wiek nie tylko człowieka, ale i zwierząt. Wykorzystując ten fakt, zespół naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego postanowili porównać zegar epigenetyczny ludzi z zegarem epigenetycznym psów. W tym celu przebadali 104 labradory w wieku od 4 tygodni do 16 lat.

Naukowcy odkryli podobieństwa metylacji psów i ludzi. Opierając się na badaniach, opracowali nowy sposób przeliczania "ludzkiego wieku" psów. Polega on na obliczeniu naturalnego logarytmu wieku psa, pomnożeniu go przez 16, a następnie dodaniu do całości 31. Do obliczenia logarytmu można użyć kalkulatora online. Ze wzoru wynika, że np. 18-letni pies ma 77 ludzkich lat, a 2-letni 42.

Niektóre etapy życia psów nie pokrywają się z zegarem epigenetycznym ludzi. Dotyczy to zwłaszcza dojrzewania, ponieważ czworonogi rozwijają się szybciej. Naukowcy twierdzą jednak, że ich formuła jest nadal dokładniejsza niż mnożenie wieku psa razy 7.

Zobacz także: Zobacz także: Pies jednorożec. Internetowa sensacja

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(87)
pies.
3 lata temu
Co za glupoty. Z tej calulacji wynika ze moj pies ma 303 lata. hahahaha
Maa
3 lata temu
A co to są logarytmy
Farmazon...
3 lata temu
"W tym celu przebadali 104 labradory w wieku od 4 tygodni do 16 lat" (...)Ze wzoru wynika, że np. 18-letni pies ma 77 ludzkich lat, a 2-letni 42. to jak badali psy w wieku do 16 lat to skąd wyniki dla 18 - letniego psa ????
FILUTEK z Lub...
3 lata temu
amerykańskim naukowcom proponuję zająć się wiele poważniejszym problemem jakim jest widmo głodu wśród drapieżników. problemem tym zajmowali wielce uczeni naukowcy angielscy. w 1867 roku opisana została konferencja naukowa pod wiele mówiącym tytułem- "jaki ślad na zakurzonym blacie stołu zostawia nóżka pająka który nie zjadł śniadania". uważam że to właśnie amerykańscy naukowcy są jedynym gremium na świecie zdolnym rozwikłać ten problem. uważam jednocześnie że przyjęty kiedyś sposób obliczania wieku psa czyli pierwszy rok życia odpowiadał 21 latom życia człowieka a każdy następny rok 7 lat, był o wiele bardziej miarodajny. w moim otoczeniu pies był zawsze, odkąd moja pamięć istnieje. w 1996 roku wziąłem ze schroniska suczkę coli, podobno dwuletnią. żyła wśród nas 19 lat, teraz mam jej 16 letnią córką oraz 13 letnią wnuczkę. mam również dwa inne psy które odziedziczyłem po zmarłej mamie. te są nieco młodsze.
Logarytm głup...
3 lata temu
"Polega on na obliczeniu naturalnego logarytmu wieku psa, pomnożeniu go przez 16, a następnie dodaniu do całości 31. Do obliczenia logarytmu można użyć kalkulatora online." B Z D U R A na miarę wupe, ich ekspertów oraz ich naukowców.
JAAAA
3 lata temu
Ktoś wymyślił te bzdury i zrobiło się strasznie głośno. Ludzie używajcie własnego rozumu i nie wierzcie w te pierdoły.
Labrador
3 lata temu
czyli jak pies się jeszcze nie urodził to już z założenia ma -10 lat ludzkich. Zakładamy że pies ma 1 pełny dzień życia a 365 dni to pełna liczba dni w roku. Według tej formuły: 16 x ln(1/365)+31~=16x(-2.56)+31=-9.997 lat. Co za bzdura.
chinski pan
3 lata temu
jesli piesek to tylko bity regularnie
bez sensu
3 lata temu
2 lata to 42, a 18 lat to 77 jakaś bzdura totalna
Psiarek od dz...
3 lata temu
Naukowcy swoje a ja wiem swoje. Na oko ale to najpewniejsza metoda: 1 rok to 17-latek 2 lata to młody męzczyzna 25-30 lat 3-7 to pies w sile wieku jak facet 30-50 8-9 to pan w podeszłym wieku 50-80 powyżej to staruszek
życzliwy
3 lata temu
fajny szczeniak
Artek
3 lata temu
"Naukowcy" z us-raju i wszystko jasne..
s_gawron
3 lata temu
Wynika z tego, że 2 letni pies ma 42 lata ludzkie, 1 roczny pies = 31 lat ludzkich, 6 miesięczny 19 lat ludzkich, natomiast 1 miesięczny szczeniak ma - (minus!)8.7 lat ludzkich. Dalej 1.5 miesięczny szczeniak, nadal ma -2.27 roku ludzkiego, czyli jeszcze się nie narodził... dopiero 2 miesięczny szczeniak ma już wynik dodatni :-). Jakoś te naukowcy nie potrafią liczyć...
Ellada
3 lata temu
2 letni pies odpowiada 42 latkowi? 2 letni pies nadal zachowuje się jak szczeniak, trochę taki ludzki nastolatek. Coś tu się chyba nie zgadza.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić