Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Natalia Bogucka
|
aktualizacja

Psy ze zdjęcia muszą zginąć. Żeby ludzie mieli ładny uśmiech

391
Podziel się:

Na Uniwersytecie w Göteborgu w Szwecji prowadzony jest eksperyment, który ma na celu testowanie implantów dentystycznych. Wykorzystuje się do niego sześć labradorów, które po zakończeniu badań zostaną uśpione.

Psy ze zdjęcia muszą zginąć. Żeby ludzie mieli ładny uśmiech
(Götheborgske Spionen)

Eksperyment wywołał liczne protesty w Szwecji. Ponad 80 tys. osób podpisało petycję zorganizowaną przez organizację Djurrättsalliansen walczącą o prawa zwierząt. Przed budynkiem Uniwersytetu w Göteborgu zbierali się również liczni protestujący. Pomimo to, osoby zajmujące się eksperymentem przekazały, że za dwa tygodnie labradory zostaną uśmiercone.

W ramach badania, sześciu labradorom usunięto jedną trzecią zębów, a w ich miejsce wstawiono implanty. Naukowcy chcą sprawdzić, jak tkanka zareaguje w zetknięciu z nowym rodzajem materiału. Pod koniec testów, 2-letnie psy zostaną uśpione, aby można było przeprowadzić badania na ich tkance oraz krwi. Naukowcy argumentują, że nie da się ich przeprowadzić na żywych zwierzętach. Wybór labradorów wyjaśniają natomiast faktem, że ślina i bakterie w ich jamie ustnej są podobne do tych, które występują u ludzi.

Trudno jest osiągnąć konsensus w tej sprawie, ale dialog jest ważny. Jak widzimy, w niektórych rodzajach badań eksperymenty na zwierzętach są nadal potrzebne, aby opracować nowe leki, czy metody leczenia oraz zdobyć podstawową wiedzę - powiedział Görana Landberga, zastępca Prorektora ds. Badań Uniwersytetu w Göteborgu.

Uczelnia uzyskała zgodę na przeprowadzenie kontrowersyjnego eksperymentu. Zgodnie ze szwedzkim prawem testy na zwierzętach są dozwolone tylko wtedy, gdy naukowcy udowodnią, że jest to jedyny sposób na uzyskanie potrzebnych informacji. Uniwersytet w Göteborgu przekonuje również, że badania są prowadzone przez wysoko wykwalifikowany zespół, który obejmuje weterynarzy. Organizacja Djurrättsalliansen wyjawiła jednak, że znalazła notatkę ujawniającą, że szczeniak o imieniu Wenus był leczony z powodu odleżyn na łapach. Pies miał być także trzymany w bardzo zimnym pomieszczeniu - podaje "Daily Mail".

Będzie więcej protestów i zrobimy wszystko, co możliwe, aby uratować psy i przerwać te eksperymenty - powiedział rzecznik organizacji Djurrättsalliansen, Daniel Rolke.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Zobacz także: Ciekawski kotek. Nagranie z safari
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(391)
Domcio Dom
4 lata temu
Niedobrze mi..
Toni
4 lata temu
Teraz jest problem z tymi bojownikami z ISIS, moze oni by sie bardziej nadawali ?
reynevan4
4 lata temu
Nie bardzo rozumiem dlaczego trzeba je uśpić. Przecież można przeprowadzić badania obrazowe, a tkanki pobrać do badń przyżyciowo, po znieczuleniu. Myślę, że to mogłoby nawet dać więcej informacji. Pewnie chodzi o względy ekonomiczne, niestety.
Juhas
4 lata temu
Typowo szwedzkie myślenie. Ciekawe czy po kryjomu nie robią badań na bezdomnych, albo dzieciach odebranym rodzicom.
Ola
4 lata temu
Niech na sobie zrobią testy.Banda zwyrodnialców!!!
Ktosik
4 lata temu
Ok rozumiem ale nie wydaje mi się by trzeba potym zabijać te psy. Moim zdaniem rekonstrukcja ich szczęk potym poprostu komuś się nie opłaca. Inna sprawa to to czy gdyby ich nie zabić znalazły by potym dom czy "konałyby" jak inne w jakimś schronisku
Sally
4 lata temu
Rozsądnej byłoby przeprowadzić podobny eksperyment na ludziach. W imię nauki i wynagrodzenia chętnych by nie brakowało. Uśmiercić zdrowe zwierzęta po to tylko, aby bawić się w ,,co by było gdyby pies lub małpa byłby człowiekiem" jest mało śmieszne. Mamy XXI wiek a naukowcy nadal tkwią w epoce Hitlera.
sandalek007
4 lata temu
Jakim prawem ? kto im dał do tego prawo aby tak robić ? Kim oni są ?
sandalek007
4 lata temu
A DLACZEGO NA ZWIERZĘTACH ? NA LUDZIACH TEŻ MOŻNA EKSPERYMENTOWAĆ
wolkar
4 lata temu
Ludzkie bestialstwo nie zna granic...
Legas
4 lata temu
Skoro trzeba to trzeba życie jest okrutne dla wszystkich
Tina
4 lata temu
Sukinsyństwo. Jak chcą sprawdzić po śmierci, to niech zaczekają - pies żyje maksymalnie około 20 lat. A człowiek chyba też nie będzie umierał zaraz po wszczepieniu implantów, tylko chociaż kilka lat pożyje. - wiec niech sobie obserwują te implanty do czasu naturalnej śmierci poszczególnych psów.
To są nasi ma...
4 lata temu
napewno jest jakiś inny sposób na takie eksperymenty a nie zabijanie bo coś tam!!!
kr
4 lata temu
ludzie to bestie
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić