o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na

Jak powstał koronawirus? Naukowcy wyjaśniają

185
Podziel się

Koniec spekulacji na temat pochodzenia koronawirusa SARS Cov-2, wywołującego chorobę Covid-19. Jak wynika z badań opublikowanych na łamach prestiżowego pisma medycznego "Nature Medicine", wirus, który wywołał pandemię, jest pochodzenia naturalnego. Nikt nie stworzył go w laboratorium, jak przypuszczano.

GIF ostrzega przed "lekami na koronawirusa"
GIF ostrzega przed "lekami na koronawirusa" (Getty Images)
bDpjzgEl

Zbadano genom koronawirusa SARS Cov-2

Z badań przeprowadzonych przez dr. Kristiana Andersena, profesora immunologii i mikrobiologii w Scripps Research oraz jego zespołu, jasno wynika, że genom koronawirusa z Wuhan jest pochodzenia naturalnego i nie został w żaden sposób wytworzony w laboratorium.

Porównując dostępne dane dotyczące sekwencji genomu dla znanych szczepów koronawirusa, możemy zdecydowanie ustalić, że SARS-CoV-2 powstało w wyniku naturalnych procesów – powiedział dr Andersen.

Eksperci porównali dane dotyczące genomu nowego koronawirusa SARS Cov-2 ze strukturami innych koronawirusów, które zostały opracowane wcześniej.

Budowa koronawirusa z Wuhan

bDpjzgEn

Naukowcy przeanalizowali przede wszystkim budowę białek błonowych koronawirusa – tworzących charakterystyczne wypustki na powierzchni, które służą do „chwytania” i penetrowania ludzkich komórek.

Ciekawym odkryciem jest to, że część białek błonowych SARS CoV-2 ewoluowała tak, aby, jak najskuteczniej wiązać się z ludzkim białkiem ACE2, które koronawirus wykorzystuje do wnikania do ludzkich komórek, a które związane jest z mechanizmem regulacji ciśnienia krwi.
Skuteczność w wiązaniu z ludzkimi komórkami jest tak duża, że autorzy badań uznali, że mogła wykształcić się jedynie w procesie naturalnej selekcji, a nie laboratoryjnej inżynierii genetycznej.

Koronawirus został zaprojektowany w laboratorium? Zespół naukowy dr. Andersena jest przekonany, że gdyby ktoś próbował zaprojektować nowego wirusa, zbudowałby go ze szkieletu już istniejącego wirusa. Jednak w toku badań eksperci odkryli, że szkielet SARS CoV-2 różni się zasadniczo od znanych już koronawirusów i w większości przypomina pokrewne wirusy występujące u nietoperzy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bDpjzgEt

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

bDpjzgEO
KOMENTARZE
(185)
Kłamcy
9 miesięcy temu
Przecierz to proste ci co go stworzyli wynajęli tych expertów by wcisnąć ludziom ściemę
ALF
9 miesięcy temu
Wnioski są dokładnie odwrotne, skoro tak dobrze wnika w człowieka został do tego celu stworzony
Jkl
8 miesięcy temu
No przecież „naukowcy” nie przyznają się do stworzenia wirusa. Dalej będzie puszczana bajka o nietoperzu, który zaraził cały świat.
bDpjzgEP
Gregor
9 miesięcy temu
Ale bzdury, wszystko powiedzą żeby tylko ukryć prawdę, musieli ładnie dostać kasy żeby tak kłamać...!!!
aaa
8 miesięcy temu
A co mają powiedzieć ??? Narażać siebie i rodzinę ??? Jeśli wirus został stworzony i puszczony przez ludzi to wiadomo, że będą ukrywać za wszelką cenę... Aby chronić swoich bliskich. Nie wierzę w ani jedno słowo, że jest naturalny..
Najnowsze komentarze (185)
Czyściciel
8 miesięcy temu
To nie pierwszy test na użycie broni biologicznej w warunkach pokojowych (lub nie bojowych póki co...). Jak zwykle winą obarcza się naturę, która nie przemówi ludzkim językiem i nie ważne, czy jest to pogoda, czy też zwierzę. W naturze zachodzi proces ewolucji, ale nie na taką skalę. Zawsze człowiek pomaga tym procesom w oczywistym celu. Cały czas mówi się i pisze o tym, co już się stało i dzieje nadal zbierając żniwo, jakiego jeszcze nie było. Temat autorów tego produktu i jego wypuszczenia na wolność jest oczywiście zamiatany pod dywan. Za jakiś czas dowiemy się z różnych źródeł, jak to było naprawdę, co też będzie kamuflowane za wszelką cenę. Ktoś, komu wirus "zginął",również zginął tylko w innym tego słowa znaczeniu. Trójka wisi w powietrzu, więc testy na działanie broni trwają. Szereg reakcji przyczynowo skutkowych sprawia,że nikt nie ukarze kolejnego zbrodniarza, bo on ma jeszcze asa w rękawie - atom. Tym pesymistyczno - realistycznym akcentem zachęcam do wyrównania rachunków z tymi, którzy puścili bąka i teraz się błąka.
Nerwal
8 miesięcy temu
Test wirusa 123
Axel
8 miesięcy temu
Amerykańscy naukowcy którzy skleili wirusa SARS z wirusem MERS i do tego dodali 4 białka z wirusa HIV teraz twierdzą że powstał w naturalny sposób. Oczywiście że w naturalny, naturalny przez ludzi. Amerykańskich ludzi. Tak się kończą zabawy w BOGA.
aaa
8 miesięcy temu
co, maja sie przyznac?
KoloPatolo
8 miesięcy temu
Jan Krystian Andersen...i wszystko jasne...
www
8 miesięcy temu
Baju,baju dla glupich kity.
i tyle
8 miesięcy temu
Zasada jest prosta w super placówce pracuje superspecjalista a tenże człek racze wie więcej od dobrego specjalisty, ja zwracam uwagę na skutek działania koronki i wygląda mi on na precyzyjne narzędzie.
Rodak
8 miesięcy temu
Strasznie dziwne przypadki są z tym powiązane,wirus sam powstał nie ma na niego leku,gospodarka światowa klęka ,widzimy jak bardzo jesteśmy uzależnieni od Chin ,oni wychodzą z tego...Jakies zupelne przypadki... Bzdury, bzdury ,bzdury.... Kto ma głowę, sam wnioski wyciąga,może we Włoszech też udają ze umierają???....
bDpjzgEH
krzyss
8 miesięcy temu
Ludzie tak zatruli planetę, że wirusy mają niesamowitą możliwość rozwoju. Zawinił czynnik ludzki. Obudźmy się.
Spokojny
8 miesięcy temu
No to mnie uspokoili !
Chemik
8 miesięcy temu
Tak, naturalny tylko troche zmodyfikowany genetycznie czyli połączenie w laboratorium DNA wirusa Eboli i SARS co dało obecnego wirusika SARS-COV2 wywołującego COVID 19 !
aaa
8 miesięcy temu
A co mają powiedzieć ??? Narażać siebie i rodzinę ??? Jeśli wirus został stworzony i puszczony przez ludzi to wiadomo, że będą ukrywać za wszelką cenę... Aby chronić swoich bliskich. Nie wierzę w ani jedno słowo, że jest naturalny..
dede
8 miesięcy temu
Prawda była jak wesz kaszlała- bujać to my ale nie nas.
Milan
8 miesięcy temu
A czy był tam świstak? Miał sreberko?
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić