REKLAMA
Odsłoń newsy
Odsłoń newsy
Cytaty dnia
Copyright Wirtualna Polska Media S.A. - ReklamaRegulaminPrywatność
Odświeżone 2 godziny temu
Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
Dagmara Smykla03.09.19 (09:47)

Jako dziecko nie jadł nic innego. Frytki i chipsy doprowadziły do kalectwa

19-latek od dziecka żywił się fast foodami bez żadnych wartości odżywczych. Konsekwentnie odmawiał owoców i warzyw. Miał 14 lat, kiedy zaczęły się jego problemy zdrowotne. Teraz nastolatek z Bristolu jest niewidomy i niesłyszący.
ChiccoDodiFC / iStock.com

Od podstawówki odmawiał jedzenia warzyw i owoców. 19-latek z Bristolu od ponad 10 lat nie przyjmował żadnego wartościowego jedzenia, ponieważ "miało złą teksturę". Już jako dziecko konsekwentnie jadł tylko frytki, chipsy, kiełbaski, szynkę i biały chleb.

Wracał ze szkoły z nietkniętym lunchem. Razem z nauczycielami byliśmy zaniepokojeni. Ale tyle się mówi o fast foodach i otyłości, a on zawsze był szczupły i sprawny jak jego rodzeństwo, które jadło wszystko - powiedziała matka chłopaka.

REKLAMA

Rodzinie nie przyszło do głowy, że szczupła sylwetka dziecka to nie wszystko. Dopiero po latach zdiagnozowano u niego ARFID, wcześniej znane jako selektywne zaburzenie odżywiania (SED). To zaburzenie psychiczne wywołujące u chorego wstręt do jedzenia i przyjmowanie maksymalnie kilku rodzajów potraw.

Zobacz też: Przebadali szczękę świętego. Dowiedzieli się straszliwej prawdy

Poważne konsekwencje pojawiły się, kiedy miał 14 lat. Dziecko skarżyło się na zmęczenie, dostało zastrzyki witaminowe i porady dietetyczne. Miał 17 lat, kiedy przerażona rodzina dowiedziała się, że chłopak cierpi na neuropatię toksyczną nerwu wzrokowego i szereg innych schorzeń z powodu niedożywienia. Większości szkód nie da się odwrócić. Rodzina zgodziła się na opisanie jego historii ku przestrodze w czasopiśmie naukowym "Annals of Internal Medicine".

Wzrok psuł się bardzo szybko. Po ukończeniu szkoły dostał się na studia informatyczne, ale musiał zrezygnować, ponieważ prawie nic nie widzi ani nie słyszy - mówi zrozpaczona matka.

"Składniki odżywcze są niezwykle ważne dla wzroku i słuchu". Dr Denize Atan z bristolskiego szpitala akademickiego podkreśla, że złe odżywianie może spowodować uszkodzenie układu nerwowego. W ostatnich latach dieta nastolatka prawie się nie zmieniła, mimo świadomości konsekwencji. Chłopak przyjmuje jedynie suplementy witaminowe.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij