Wojciech Darewicz
|
aktualizacja

Już się urodziło. Świat nauki patrzy na niezwykłe dziecko z niepokojem

276 reakcji
0
0
276
Podziel się

Lekarze z Hiszpanii i Grecji połączyli siły w walce z kobiecą bezpłodnością. Na świat przyszło dziecko, stworzone z komórek trzech osób. Sukces przedsięwzięcia rodzi pytania natury etycznej.

in vitro
in vitro (123RF)

Dziecko i matka czują się dobrze. Jak informuje BBC, chłopiec przyszedł na świat we wtorek ważąc 2,9 kg. Lekarze cieszą się, że to osiągnięcie, które trwale zapisze się w historii medycyny, a w przyszłości może pomóc wielu parom w przezwyciężeniu problemu bezpłodności. Są jednak osoby, których zdaniem eksperyment nie powinien mieć miejsca.

Nowa forma zapłodnienia in vitro. Do eksperymentu użyto jajeczka mamy dziecka, nasienia jego ojca oraz jeszcze jednego jajeczka pochodzącego od żeńskiego dawcy. Metoda została opracowano w celu pomocy rodzinom dotkniętym przez śmiertelne choroby mitochondrialne, które przechodzą z matki na dziecko.

Eksperyment skupiał się na mitochondriach. Stanowią one część niemal każdej komórki w naszym ciele. Odpowiadają za przetwarzanie pożywienia w energię, są jednak teorie wg. których mają one również znaczenie przy zachodzeniu w ciążę.

Dziecko trojga ludzi. Pionierską metodę zastosowano u 32-latki z Grecji, u której 4 poprzednie próby in vitro zakończyły się niepowodzeniem. Kobieta w końcu została matką, ale jej syn ma w sobie również cząstkę drugiej kobiety. Wynika to z tego, że mitochondria mają swoje własne DNA.

Niezbywalne prawo kobiety do bycia matką dziecka rozwiniętego z jej własnego materiału genetycznego stało się faktem. Możemy z dumą ogłosić, że starania naukowców powiodły się i możliwe będzie by w ciąże zachodziły kobiety, u których procedura in vitro wielokrotnie zawiodła lub posiadających rzadkie choroby mitochondrialne. Teraz i one będą miały szansę na urodzenie zdrowych dzieci – powiedział doktor Panagiotis Psathas, szef ateńskiego Instytutu Życia.

Greccy lekarze współpracowali z kolegami z Hiszpanii. Ogłosili, że nowej metodzie poddane zostaną 24 kolejne kobiety. Zarodki przygotowane dla ośmiu z nich są już gotowe do wszczepienia.

Nie wszyscy jednak podzielają entuzjazm międzynarodowego zespołu. Zdaniem Toma Childa z Uniwersytetu w Oxfordzie "ryzyko związane z tą metodą nie jest do końca znane". Jego zastrzeżenia budzi również brak dowodów na to, że bezpłodność pacjentek wynikaja konkretnie z problemów z mitochondriami, które uzasadniałyby przenoszenie materiału genetycznego z jajeczka matki do jajeczka dawcy.

_Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

276
0
0
KOMENTARZE
(276)
Terea
9 miesięcy temu
postęp. cywilizacja. ale czy napewno to idzie w dobrym kierunku? moralność, etyka już nic nie znaczą...
viadriner
9 miesięcy temu
a bezpłodność jak była, tak jest nadal.
teresa
10 miesięcy temu
Dziecko trojga rodziców, ciekawe komu sąd przypisze prawa jak obie matki będą chciały je mieć? Dobrze, ze jeden ojciec bo obydwaj musieliby płacic alimenty. W taki sposób produkuje sie kalekie dzieci. Bezpłodność należy leczyć poprzez szukanie przyczyny a nie objawowo.Teraz szczepionkami dołożą jeszcze kolejne DNA i co z tego wyrosnie? oby zdrowy osobnik.
Leszek
9 miesięcy temu
Przecież to nie ma nic wspólnego z leczeniem bezpłodności. Cóż za manipulacja.
Anna
9 miesięcy temu
Świat się kończy. Dzięki ludziom, którzy za bardzo ingerują w naturę.
Najnowsze komentarze (276)
obserwator
9 miesięcy temu
Czyńcie sobie Ziemię poddaną !
Małgorzata 🌼
9 miesięcy temu
Narobiom mutantów ,jednego człowieka złożonego z trzech. Człowiek ,który będzie ,słaby chorowity i będzie płodził następne mutanty. I znów będą dinozaury 😆😅👺☠
piku_79
9 miesięcy temu
fajnie, tylko po co?
goldengecko
9 miesięcy temu
Jedno co powinni zrobić w In Vitro dawcy nasienia powinni być jak najbardziej zdrowi i mieć jak najmniej wad genetycznych
elo
9 miesięcy temu
skoro jesteśmy stworzeni na boskie podobieństwo, tworzymy i tworzyć będziemy o wiele więcej
Mena
9 miesięcy temu
Trudno powiedziec czy to dobrze czy zle. Jestem w stanie zrozumiec kobiety ktore nie moga miec dzieci z roznych powodow. Ich bol i pragnienie bycia mama . Tego nie da sie przezwyciezyc takie sa nasze instynkty kobiece i one sa silniejsze . Takze w tym przypadku jestem za ,natomiast martwi mnie fakt co sie stanie w przyszlosci kiedy te dzieci dorosna i beda mialy wlasne dzieci czy ta kombinacje genetyczne nie beda przynosic na swiat kolojnych pokolen chorych z jakimis mutacjami genetycznymi. Ale nie jestem specjalista od tego typu zagadnien . Moze martwie sie na zapas.
Co za duzo to...
9 miesięcy temu
Dojdzie do tego jeszcze kiedys ze ludzie mutanci powstana...
Rodzic
9 miesięcy temu
Nowe życie, czy będzie radosne? Oby tak, albowiem gdzieś z "tyłu głowy" zarówno rodziców jak i samego dziecka / kiedyś pewnie się dowie jak zostało poczęte /, zawsze będzie wątpliwość, które GENY są które?, i czyje DNA?, ale to ich życie! Pomimo wszystko niech wszyscy będą szczęśliwi.
Lll
9 miesięcy temu
Jestem za !
jjurfvxsalin
9 miesięcy temu
Nie mam dziecie, nie chcę mieć dzieci. Ale nie mam nic przeciwko. Jak ktos nie może inaczej, to czemu nie?
eeeee
9 miesięcy temu
Nie miałam problemów z zajściem w ciążę, ale uważam, że żadna metoda, by mieć dziecko nie jest zła.
Są granice
9 miesięcy temu
Za 20-30 lat będziemy mieli miliony nienaturalnie poczętych ludzi. Tak naprawdę to nikt nie wie z jakimi dolegliwościami będą się borykać. Ludzie są coraz słabsi i uzależnieni od medycznego wspomagania. To nie wróży dobrze na przyszłość. Natura wie co robi. Nie trzeba z nią walczyć. Skoro kobieta nie może mieć dzieci to zwyczajnie nie może. Jeśli to kwestia hormonów to można zastosować terapię hormonalną. Hormony to natura. Co do skalpela i przeszczepów to byłbym ostrożny.
Quentin
9 miesięcy temu
Biedroń wasza kolej. Bierz swojąego na przeszczep macicy i jazda po gwincie.
Marek
9 miesięcy temu
Do adopcji czeka tyle dzieci, no ale przecież lepiej urodzić i tak nie swoje dziecko.. Dlatego ten świat jest nieuleczalny, bo mentalności nie da się zmienić
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić