Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Albert Kamiński
|
aktualizacja

Każdy wie o surowym kurczaku. Ale bakterie E.Coli są też w... mące

7
Podziel się:

Jedzenie niedogotowanego mięsa nie jest najlepszym pomysłem. Jak sugerują naukowcy, równie mocno powinniśmy strzec się oblizywania miski po biszkopcie czy serniku.

Każdy wie o surowym kurczaku. Ale bakterie E.Coli są też w... mące
(iStock.com)

Kanadyjska Agencja Zdrowia Publicznego straszy zatruciem bakteriami z mąki. Chodzi o mało znany szczep E. coli o nazwie non-0157. Naukowcy dopiero poznają jego "zdolności" szkodzenia ludziom. Szczególnie, że nie zdarzyło się nigdy wcześniej, aby to mąka była źródłem zakażenia się E.coli.

Między listopadem 2016 a kwietniem 2017 z jej powodu zachorowało 30 osób - donosi dziennik "Metro".

Skutki spożycia skażonej mąki przyjemne nie są. Tak, jak w przypadku kurczaka, chodzi o silne dolegliwości żołądkowe.Bóle, ale także wymioty, biegunka oraz krew w kale.

Przed surową mąką zaczęła ostrzegać także amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA). Jej pracownicy twierdzą, że może mąka może być także źródłem pałeczek Salmonelli. Radzą unikać jedzenia z mąką, którego przygotowanie nie wiąże się z dłuższą obróbką termiczną w wysokich temperaturach.

Mąka pochodzi z ziaren, a te zbierane prosto z pola nie podlegają procesom bakteriobójczym. Jeżeli jakieś zwierze poczuje nagłą potrzebę na polu, to bakteria z odchodów może zanieczyścić ziarna, które potem zmielone będą na mąkę - tłumaczy FDA.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(7)
Lisiafredka
5 lata temu
W czlowieku jest 5 kg bakteri
alala
5 lata temu
... te ziarna rosną wysoko gorzej jest w młynach gdzie grasują myszy
uuuuu
5 lata temu
Naukowcy niech idą spać w tym temacie.Teraz we wszystkim mogą być e coli, bo to wina wyjałowienia naturalnych bakterii , hodowli wielkopowierzchniowych i tej wszelkiej patologii. Za moich czasów nie bylo takiego tematu wcale, a jajka jadło się prosto z kurnika, nawet piło się na surowo.O myciu jajek nawet nikt nie myślał. A teraz czego się nie dotkniesz, to nie dosyć ,że samkuje jak trociny, to jesczcze ma e-coli i różne inne świństwa.
MAma
5 lata temu
Niesparzone jajka...to salmonella...w ogóle nie wiem jak można oblizywac miskę po surowym cieście...może je zatem zjeść? Rozumiem, krem i to nie na bazie jaj, nooo ale ciasto?
harcerzyk
5 lata temu
bakterie sa wszedzie, datego nic nie mozna jesc, pic, nawet dotykac, w powietrzu tez sa, wiec najlepiej na orbite Ziemi uciec i tam wyjsc w proznie, to bedzie szansa ze zadna nas nie zaatakuje !
ekofan
5 lata temu
Glifosat tez,dlatego od lat nie jem maki ani miesa z nieznaych mi zrodel, tylko od rolnikow ktorzy przeszli na ecologiczne sposoby uprawy ziemii.A mlynek do maki mam swoj w domu.
;/
5 lata temu
bakterie ecoli sa tez w pwr
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić