Albert Kamiński| 
aktualizacja 

Kim straszy rakietami, Korea Południowa reaguje

1

Władze Korei Południowej poinformowały o rozmieszczeniu dodatkowych jednostek systemu antyrakietowego. To reakcja na powtarzające się testy pocisków balistycznych w Korei Północnej.

Kim straszy rakietami, Korea Południowa reaguje
(Wikimedia Commons CC BY, U.S. Army)

Korea Południowa rozmieści 4 jednostki systemu THAAD. Amerykański system, kojarzony w Polsce przede wszystkim z tarczą antyrakietową, będzie miał na celu przechwytywanie potencjalnych rakiet, jakie wystrzelone zostaną z terenu Korei Północnej.

To kolejne już jednostki systemu. Wcześniej Korea Południowa zainstalowała dwa bloki. Plotki mówiły o kolejnych, jednak prezydent Moon Jae-in zlecił najpierw wykonanie oceny środowiskowej - pisze Reuters. Wielu ekspertów z zakresu bezpieczeństwa uznało ten ruch za złą decyzję. Teraz, po uzyskaniu pozytywnej opinii, Seul wraca do przedsięwzięcia.

O decyzji zainstalowania kolejnych jednostek poinformowano Chiny. Ten kraj wcześniej sprzeciwiał się rozbudowie systemu. Chińczycy uznali go za zagrożenie dla nich samych, ponieważ radary jednostek systemu, będą wnikać głęboko w przestrzeń Państwa Środka. W domyśle chodziło o większą kontrolę ze strony Korei i jej sojuszników, takich jak Stany Zjednoczone.

Zobacz także: Zobacz też: Nowoczesna broń ukryta pod powierzchnią Alaski

THAAD wszedł do służby w 2007 roku. Ten amerykański system antybalistyczny to ostatni element programu antyrakietowego Stanów Zjednoczonych. Ma za zadanie przechwytywanie oraz niszczenie wrogich pocisków balistycznych krótkiego i średniego zasięgu.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Zobacz także:
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić