Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Albert Kamiński
|

"Klątwa" wywołała burzę w internecie. Teatr Powszechny i Oliver Frlijić na celowniku

9
Podziel się:

Spektakl "Klątwa", grany w Teatrze Powszechnym rozpętał prawdziwą wojnę w sieci. Sztuka reżyserii Olivera Frlijića spotyka się z protestami wielu konserwatywnych środowisk. Krytycy nie szczędzą emocji w słowach. Dostaje się nie tylko aktorom, ale też środowiskom liberalnym, które bronią sztuki.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA (Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY, Teatr Powszechny)

"Klątwa" według wielu przekracza granice dobrego smaku. Głosy krytyki pojawiają się szczególnie w kontekśie scen seksu oralnego z figurą Jana Pawła II czy zbiórki pieniędzy na zabójstwo Jarosława Kaczyńskiego. Ta pierwsza, według krytyków, godzi w uczucia religijne katolików a sam spektakt ze sztuka ma niewiele wspólnego.

Przeciwko opłacaniu sztuki protestują posłowie PiS. Dominik Tarczyński składa zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa - pisze fakt.pl. Twierdzi, że scena ze zbiórką na zabójstwo Kaczyńskiego jest nawoływaniem do nienawiści.

"Klątwa" miała swoja premierą w sobotę. Jest luźną interpretacją dramatu Stanisława Wyspiańskiego, choć według krytyków ma z nim niewiele wspólnego. Sam Frlijić to uznany w Europie chorwacki reżyser, który w swojej twórczości często dotyka skomplikowanych kwestii społeczno-politycznych.

Tak internauci komentują "Klątwę". Trzeba przyznać, że niektóre są mocne.

Dostało się także widzom.

Niektórzy wzięli niejako w obronę spektakl.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(9)
gggggg
6 lat temu
sztuka wymaga KULTURY i DOBREGO smaku,pewnych granic się nie przekracza,sama sobie winna ,pokazała kim jest!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Katolik, któr...
6 lat temu
Trudno nazwać "Klątwę" sztuką... Nie mam na myśli warsztatu aktorskiego, ale skundlenia i podłości. Plucia w twarz Katolikom, wiedząc, że nie oddadzą! Podłość i skandal z publicznych pieniędzy. Nie zgadzam się na to. Proponuję "reżyserowi" wystawić taką sztukę w Arabii Saudyjskiej obrażając wyznawców Allacha. Sztuką będzie jak aktorzy i reżyser ujdą z życiem...
ej-narobic ka...
6 lat temu
O to duza przesada-rezyser ma opinie skandalisty i nikt go nie chce!!! Kto go zatrudni ma klopoty!
Proste
6 lat temu
Skoro prawactwo wyje z wściekłości to zapewne warto byłoby tę sztukę zobaczyć.
zonk
6 lat temu
gdyby to dotyczyło rabina i gwiazdy sześcioramiennej facet już miałby proces
ewa123
6 lat temu
dzisiejsza sztuka przejawia się wulgaryzmem ,pornografią odbiega od prawdziwej sztuki teatralnej takiej którą można było oglądać kiedyś ,no ale cóż świat idzie z postępem a my mamy wolny wybór albo idziemy oglądać albo nie
GH
6 lat temu
Lubię sztukę i cenię jej wpływ na rozwój wrażliwości osobowości człowieka. Zauważam ostatnio że chęć "zaistnienia" w sztuce i nie tylko wprowadza wielu w margines prostytuowania się, odbiorcy tego zaś uważają, że jeżeli się jest dorosłym-można wszystko. Brakuje mi w tym wszystkim KULTURY która przecież do tej pory była nierozerwalnie połączona ze SZTUKĄ.
inka
6 lat temu
PiS powinien dostać jakąś nagrodę z dziedziny reklamy. Tak to o sztuce słyszeliby tylko miłośnicy teatru, a tak to słyszał już chyba kazdy.
:):):)
6 lat temu
moje zdanie : dobry aktor zagra wszystko co reżyser da do zagrania ,mój wybór jest taki że jeśli wiem o czym jest sztuka to albo świadom wyboru idę na nią albo nie i wara innym od mojej decyzji ,kler i politycy wara od sztuki to wyłącznie wybór ludzi dorosłych i wolnych wyboru
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić