Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Krzysztof Narewski
|

Koniec z pękaniem telefonów. Wynaleziono nowy, wytrzymały materiał

13
Podziel się:

Naukowcom udało się wynaleźć materiał, który jest bardzo wytrzymały, świetnie przewodzi prąd i łatwo się go produkuje. Do tego nie jest drogi.

Koniec z pękaniem telefonów. Wynaleziono nowy, wytrzymały materiał
(iStock.com, mheim3011)

*Przełomowa technologia opiera się na kilku podstawowych elementach. *Główną składową są tutaj molekuły półprzewodzących fulerenów. Łączy się je z grafenem lub azotkiem boru. Budowanie z tego takich urządzeń jak telefony komórkowe może zrewolucjonizować rynek.

Nasze odkrycie pokazuje, że ten cudowny materiał ma podobne właściwości do krzemu, ale jest stabilniejszy chemicznie, lżejszy, elastyczniejszy oraz mniej podatny na uszkodzenia – mówi Dr Elton Santos z Queen's University's School of Mathematics and Physics, który stał na czele zespołu badawczego

Naukowcy sami byli zaskoczeni rzeczywistymi właściwościami materiałów. Jak sami przyznają, w fizyce teoretycznej bardzo rzadko udaje się spełnić ustalone wcześniej założenia. Tym bardziej cieszy ich to odkrycie.

*To jednak nie koniec badań nad nowym materiałem. *Jest z nim bowiem jeden problem. Nie ma w nim przerwy energetycznej, która umożliwia włączanie i wyłączanie na zawołanie zachodzących w materiale procesów. Wspomagający dr. Santosa naukowcy z Uniwerstetu Stanforda, Kalifornijskiejgo Uniwersytetu, Stanowego Uniwersytetu w Kalifornii oraz Narodowego Instytutu Badania Materiałów w Japonii twierdzą jednak, że są już o krok od znalezienia rozwiązania.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(13)
pb
5 lata temu
nie krzemu tylko silikonu -_-
Michal
5 lata temu
Ten artykuł pod względem naukowym to jeden wielki bełkot. Proponuje, następnym razem lepiej się przygotować.
Samja
5 lata temu
Tanie to będzie ale w produkcji, w salonie ponad.5 tyś. Jak w banku..
gh
5 lata temu
tak juz producenci juz sie pala zeby tego uzyc buahah
fvx
5 lata temu
mozna kupic wytrzymale rzeczy ale trzeba szukac malo znanych firm ktore dopiero wyrabiaja sobie marke.. te ktore juz wyrobily lata temu to sie psuja moment po gwarancji chyba ze mamy farta
stary
5 lata temu
Ten jeden krok w sprawie kwantowania procesu może trwać bardzo długo.
ciagle zawied...
5 lata temu
Taki material juz w roku 1973 zostal opatentowany, patentu nie przyjeto odsylajac pomyslodawce do adwokata patentowego, w kilka dni pozniej zmarl.A wszystkie jego zapiski zginely.Zaoferowal nawet swoj pomysl jedenemu z koncernow samochodowych jako material do budowy karoserii aut w jednym elemencie.
Marek
5 lata temu
Lobby producentów telefonów nigdy do tego nie dopuści.
iiiiiiiiiiiii...
5 lata temu
ale baterie nadal lipa
Jaca1968
5 lata temu
Towary mają się psuć. Producenci nienawidzą trwałości i niezawodności. Dobry i trwały produkt sprzedaje się tylko raz na kilkadziesiąt lat, a tak macie co 2-3 lata nóweczkę pralkę, lodówkę, odkurzacz, samochód, itd. Czasy 20-letnich sprawnych urządzeń minęły już dawno. Dziś mamy globalną chińszczyznę, bo chcieliśmy tanio, tanio, tanio, ... A producenci, skoro musieli mieć tanio to chcieli mieć dużo, dużo, dużo, ... To ich odpowiedź na nasze zapotrzebowanie na taniochę, bo zarobić jakoś muszą.
oj
5 lata temu
Co 2 miesiące o2 publikuje taki "materiał" i co? Wszystko fake.
Halo
5 lata temu
Juz widze jak producenci smartfonow robia je z "niezniszczalnych" materialow...
sad
5 lata temu
I tak robi się to na podstawie grafenu więc jest unowocześnieniem polskiej technologii... ;)
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić