Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Barbara Jaros
|
aktualizacja

Kontrowersyjne eksperymenty dwóch mocarstw zmieniły atmosferę Ziemi

133
Podziel się:

Chiny i Rosja przeprowadziły serię eksperymentów, które miały na celu modyfikację atmosfery ziemskiej przy pomocy fal radiowych o wysokiej częstotliwości.

Kontrowersyjne eksperymenty dwóch mocarstw zmieniły atmosferę Ziemi
(iStock.com)

Rosyjski ośrodek Sura jest położony niedaleko Wasilsurska na wschód od Moskwy. Wybudowany jeszcze za czasów zimnej wojny służy do eksperymentowania z impulsami elektromagnetycznymi. To stamtąd wyemitowano fale radiowe, których oddziaływanie na jonosferę zbadał chinski satelita Zhangheng-1 - donosi "Science Alert".

Kontrowersyjna technologia może mieć zastosowanie militarne. Jonosfera jest bowiem kluczowa dla komunikacji radiowej. Wpływając na nią, naukowcy, a teoretycznie także politycy, byliby w stanie zakłócić łączność między państwami.

Współpraca na międzynarodową skalę to w przypadku Chin rzadkość – skomentował profesor Guo Lixin, dziekan na Wydziale Fizyki i Inżynierii Optoelektronicznej na Uniwersytecie Xidian w Xian.

W sumie przeprowadzono pięć eksperymentów. Jeden z nich miał spowodować fizyczne zakłócenia na obszarze o powierzchni 126 tys. km2 (terytorium o połowę mniejsze od powierzchni Wielkiej Brytanii). Podczas innego testu temperatura zjonizowanego gazu w atmosferze wzrosła o ponad 100 stopni Celsjusza. Naukowcy zapewniają jednak, że eksperymenty były "bezpieczne" i miały charakter "czysto naukowy".

Nie bawimy się w Boga, nie jesteśmy jedynym krajem, który łączy siły z Rosjanami. Nasze działania nie miały długotrwałego skutku. Inne państwa robiły podobne rzeczy – wyjaśnia jeden z badaczy zaangażowanych w projekt.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Zobacz też: Wielkie wymieranie. Przyczyną będzie działalność człowieka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(133)
DzTomek
4 lata temu
hoooj ze smokiem gdy bilet na przejazd jednego przystanka komunikacją miejską w Krakówku będzie kosztował 1 euro a ja mam 430 euro emerytury.
GUN-freedom
4 lata temu
USA, Rosja, Chiny, Francja... ponad 2tys prób jądrowych. Fale wysokie ale i NISKIE! Jedna z metod poszukiwania złóż- może czasem doprowadzić do trzęsień ziemi.
Gazeta
4 lata temu
SURA to odpowiednik amerykańskiego HAARP...
Luc62
4 lata temu
Z tą informacją jesteście całe dekady do tyłu ... Nieprawda, że to Rosjanie i Chińczycy, bo pierwsi byli Amerykanie. Projekt HAARP ( High-frequency Active Auroral Research Program) istniał od lat 20-tych ...
Artek
4 lata temu
hahaha a nam żenią kit z globalnym ociepleniem...wytrwałości w wierze zieloni hahaha
igloo
4 lata temu
No i mamy sprawców dziury ozonowej i "efektu cieplarnianego", które powstają w mózgownicach pseudoekologów
GB
4 lata temu
A ile wyższy od Tuska?
szoko
4 lata temu
Do wszystkich ekologów ......protestujcie w Rosji u Putina bo to on jest winny za globalne ocieplenie...
Ak
4 lata temu
W tytułu wynika że zmienili atmosferę, a z tekstu jakoś nie , chyba że na pewien czas.
Sss
4 lata temu
No ale ludzie będą mi gadać że tworzę teorie spiskowe gdy o tym mówię!
miro
4 lata temu
a słyszał kto by naukowcy powiedzieli że ich eksperymenty nie sa bezpieczne...skoro rosjanie mogą skutecznie mieszać w falach radiowych w powietrzu to może już nie raz to zrobili o czym nie wiemy (TU-154)
Ignoranci
4 lata temu
Dobrze ze H. A. A. R. P nic zlego nie zrobil.
trybut
4 lata temu
dłubia ,experymentuja a ile atomowek praktykowali-a czepiają sie piecykow ?-ciemnogród...a wulkan na islandii wiecej zaczadzil europe jak te piece na wegiel-nawet drony i ptaki uziemil????
David
4 lata temu
Sami się wykończą tymi experymentami.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić