Mateusz Domański
Mateusz Domański| 

Koronawirus w Polsce. Łukasz Szumowski: Zastanawiamy się nad regulacją cen maseczek

3

Obowiązek zakrywania twarzy w przestrzeni publicznej sprawił, że Polacy masowo zaczęli wykupować maseczki, których ceny są mocno zróżnicowane. Rząd ma na uwadze ten problem.

Ceny maseczek będą kontrolowane
Ceny maseczek będą kontrolowane (Getty Images, Fotoholica Press , Contributor)

Przypomnijmy, że nakaz zasłaniania ust i nosa został wprowadzony 16 kwietnia. Polacy ruszyli po maseczki i zauważyli, że niektóre ceny są naprawdę horrendalne. - Zastanawiamy się nad regulacją cen. Podaż gwałtownie rośnie, więc i ceny powinny spadać, jeśli tak nie będzie, będziemy musieli wkroczyć i te ceny regulować - powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski w programie specjalnym WP "Koronawirus".

Szef resortu zdradził także, że rząd nie przewiduje darmowych maseczek dla Polaków. - Nie ma takiego kraju, w którym każdy dostaje maseczkę od państwa. Przekazujemy je tam, gdzie są potrzebne - do DPS-ów, do instytucji medycznych. Jednocześnie stymulujemy rodzimą produkcję i sprowadzamy maseczki do kraju, by cena nie była absurdalna - zaznaczył.

Poza tym, maseczki chirurgiczne zostawmy chirurgom. Ja, jak wychodzę z budynku, to używam bawełnianej maseczki, którą można wyprać, wypracować, wygotować i można jej używać codziennie. Chciałbym, żeby te jednorazowe maseczki trafiały do chirurgów - podkreślił Łukasz Szumowski.

Zobacz także: Koronawirus w Polsce. Kary dla pracowników służby zdrowia. "Robienie z tego politycznej afery jest absurdalne"

Obowiązek zasłaniania twarzy. Czy to muszą być maseczki?

Często pojawia się pytanie, czy maseczki można zastąpić innymi materiałami, które pozwolą na osłonięcie nosa i ust. Jest to dozwolone, natomiast mówi się, że maseczki to jednak najlepsze rozwiązanie.

Co może być alternatywą? Ludzie zasłaniają twarz różnymi rzeczami. Korzystają chociażby z szali lub chust.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić