Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Karolina Woźniak
|
aktualizacja

Koronawirus w Polsce. Niższe pensje, ale wymiar pracy tak sam

5
Podziel się:

Przez pandemię koronawirusa pracodawcy w Polsce obniżają pracownikom pensje o 20 procent. Czas pracy nie ulega jednak zmianie. Oczywiście istnieje alternatywa. Jaka? Wypowiedzenie. Sprawę dla portalu Money.pl komentował ekspert.

W wyniku epidemii koronawirusa w Polsce pracodawcy obcinają pensje pracownikom o 20%. Czas pracy pozostaje jednak niezmieniony.
W wyniku epidemii koronawirusa w Polsce pracodawcy obcinają pensje pracownikom o 20%. Czas pracy pozostaje jednak niezmieniony. (YouTube, Wall Street Journal)

W wyniku pandemii koronawirusa wszystkie państwa wprowadzają coraz to kolejne zakazy i nakazy. Większość pracowników przeszła na tryb pracy zdalnej - również w Polsce. Jednak pensje są obcinane o 20 procent, a wymiar godzin nie ulega zmianie.

Koronawirus w Polsce. Niższe pensje, ale wymiar pracy tak sam

Eksperci twierdzą, że obniżanie wynagrodzenia powinno wiązać się również ze zmniejszeniem czasu pracy. W zapisach tarczy antykryzysowej, którą stworzono po wybuchu epidemii koronawirusa, widnieje informacja, że pracodawca "może obniżyć wymiar czasu pracy o 20 procent, nie więcej niż do 0,5 etatu, z zastrzeżeniem, że wynagrodzenie nie może być niższe niż minimalne wynagrodzenie za pracę".

Brakuje jednak relacji wprost pensji w stosunku do czasu pracy. Obniżka pensji podczas pandemii koronawirusa dotyczy jednak "pracowników objętych układem zbiorowym lub porozumieniem z organizacjami, związkami lub przedstawicielami pracowników" - twierdzi Adam Ziębicki, wspólnik w kancelarii Chałas i Wspólnicy.

Profesor Monika Gładoch, ekspert prawa pracy z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego mówi, że "pracodawca nie może jednostronnie z dnia na dzień obniżyć pensji i etatu", a zrobić to można jedynie wypowiedzeniem zmieniającym.

Zobacz także: Kiedy lek na koronawirusa? Jarosław Gowin mówi o ewentualnym sukcesie polskich naukowców

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(5)
Brat
2 lata temu
A urzedy państwowepraca przy papierkach i pozamykane.Od grudnia KRUS lublinorzecznik nie może wydac decyzji w sprawie 500+ dla 90 cio latka.Chyba że chce wezwac na komisję lekarską bo to taki lekarz co orzeka nie leczy
S.A.M.I9
2 lata temu
I wlasnie o to tu chodzi !!!!!Zwalic na virusa !!!Pracodawca jak ekonom z batem w reku !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Polak
2 lata temu
Jakie 20% ? Ja dostałem do wyboru wypowiedzenie lub zmianę umowy- pensja w dół o 50% przy zachowaniu całego etatu i nie ma nic na temat do kiedy. Boimy się że za chwilę dostaniemy propozycję na 1/2 etatu czyli dalsze 50% wynagrodzenia . Tak się w POlsce prowadzi biznes. Ale słyszałem o wypowiedzeniach dyscyplinarnych bez podania przyczyny z cynicznym: możecie podać mnie do sądu może kiedyś otworzą dla was sądy:
OLO
2 lata temu
A pisowcy SOBIE ZMIEJSZYLI PENSJE ???????
Glos
2 lata temu
Ale resortowym np wojsku to dali jeszcze podwyżki to kpina i kastowe polin dość!
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić