Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Albert Kamiński
|
aktualizacja

Kwota wolna od podatku w Unii Europejskiej

0
Podziel się:

W Polsce kwota wolna od podatku wzrośnie dla najmniej zarabiających do 6,6 tys. zł. W związku z tym sprawdzamy, jak wysoka jest kwota wolna w innych krajach UE.

Kwota wolna od podatku w Unii Europejskiej
(Getty Images, Matt Cardy)

Okazuje się, że Polacy nie mają lekko. Nawet po zmianie nasza kwota wolna od podatku dalej będzie jedną z niższych na Starym Kontynencie. Wypadamy blado szczególnie na tle krajów Europy Zachodniej.

Najwyższa jest na Cyprze. Tam kwota wolna od podatku wynosi aż 19,5 tys. euro. Gdyby to było w Polsce, przeciętny Kowalski nie zapłaciłby daniny do kwoty ponad 86 tys. zł. Warto wspomnieć, że jest to aż 71% średniej rocznej pensji Cypryjczyków.

W Wielkiej Brytanii "kwota wolna" jest dość wysoka. Brytyjczycy nie zapłacą podatku dochodowego, gdy ich roczne zarobki nie przekroczą 11 tys. funtów. W przeliczeniu, to ponad 57 tys. zł. i jest to aż 18,5 raza więcej niż w Polsce. Co więcej, od kwietnia 2017 r. ma ona być jeszcze podwyższona o kolejne 500 funtów.

Niemcy stosunkowo nisko w Europie. Za 2016 rok nie zapłacą podatku do kwoty 8 652 euro, co na złotówki daje ponad 38 tys. To niezbyt wysoko, biorąc pod uwagę, że Niemcy znajdują się w czołówce UE pod względem zarobków. Kwota wolna od podatku stanowi u nich jedynie 19,9% średniej rocznej pensji brutto. U naszych zachodnich sąsiadów możliwe jest wspólne rozliczanie się par. Wtedy kwota jest dokładnie dwukrotnie wyższa i wynosi 17 403 euro.

W Hiszpanii kwota wolna wynosi 17 707 euro. Ujęta w polskiej opiewa na prawie 78,5 tys. zł. To bardzo dużo, biorąc pod uwagę problemy, z jakimi boryka się hiszpańska gospodarka.

Jak u naszych południowych sąsiadów? Kwota wolna od podatku w Czechach jeszcze jest wyższa niż w Polsce. Obecnie wynosi 24 840 koron. Gdy przeliczymy to na naszą walutę, otrzymamy ponad 3,9 tys. zł.

W Finlandii kwota wolna od podatku to 16,1 tys. euro Jest trzecią najwyższą w Europie po Cyprze i Hiszpanii. W przeliczeniu to ponad 71 tys. złotych., co stanowi ok. 40% średniej rocznej pensji w Kraju Tysiąca Jezior.

Grecy chociaż są w kryzysie, to podatku nie płacą. Sytuacja gospodarcza w krajach śródziemnomorskich jest nie do pozazdroszczenia. Mimo to kwota wolna od podatku pozostaje tam na stosunkowo wysokim poziomie. W Grecji jest to 5 tys. euro czyli ponad 22 tys. zł.

W Europie Środkowo-wschodniej unika się wysokiej kwoty wolnej. W Rumunii oraz na Słowacji zależy jest ona progresywna i zależy od miesięcznych dochodów. Na Węgrzech i w Bułgarii nie ma jej w cale.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Zobacz także:

Kwota wolna od podatku. Zobacz co o niej wiesz?

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić