Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Radosław Opas
Radosław Opas
|
aktualizacja

Las zaśmiecony po obozie harcerskim. Zdjęcia fotografa wywołały burzę

285
Podziel się:

Po zakończonym obozie zorganizowanym przez Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej nad jeziorem Krzywek w gminie Jedwabno, zostały tylko śmieci. Zdjęcia z wysypującymi się odpadami opublikował Wojciech Grzędzinski, fotograf byłego prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Za sytuację oskarża on samych harcerzy.

Las zaśmiecony po obozie harcerskim. Zdjęcia fotografa wywołały burzę
(Wikimedia Commons CC BY-SA, Krzysztof Franek)

Zdjęcia udostępniono na Facebooku. Na opublikowanych przez Wojciecha Grzędzińskiego fotografiach widoczne są worki i torby ze śmieciami. Odpady znajdują się tuż obok jeziora Krzywek, niedaleko miejscowości Narty. 29 lipca zakończył się tam obóz 3 Płockiej Drużyny Harcerzy "PNEUMA" im. płk Jana KIlińskiego.

Ponad tydzień temu członkowie Państwa organizacji opuścili obóz nad jeziorem Krzywek, wjazd od miejscowości Narty, gmina Jadwabno. Taki obrazek pozostał. Śmierdząca kupa śmieci obskakiwana przez ptaki i inne zwierzęta. Szkoda, że harcerze nie potrafią pozostawić po sobie lasu choć bez śmieci... - pisze Wojciech Grzędziński na Facebooku.

Zdjęcia wywołały dyskusję w sieci. Wiele odpadów jest porozrzucanych samopas. Nie są one umieszczone w foliowych workach, a wśród nich widoczne są też m. in. puszki i butelki po alkoholu. Wielu z komentujących zastanawia się, czy należą one do młodzieży, która brała udział w obozie.

Mnie najbardziej zastanawiają puszki po piwie w śmieciach ,,harcerzy" z ZHR. Czy w ZHR to normalne? – pyta jeden z oburzonych internautów.

Zobacz także: Zobacz także: Tragedia harcerzy w Suszku

Sprawa wyjaśnienia pozostawionych śmieci nabrała rozpędu po przeprowadzonej interwencji redakcji o2. W rozmowie z członkinią zespołu prasowego Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, Anną Malinowską dowiedzieliśmy się, że harcerze mieli z gminą podpisaną umowę z której wynikało, że odpady zostaną odebrane zgodnie z harmonogramem gminy. Ponieważ kolejny odbiór był już po zakończeniu obozu, komendant miał uznać, że odpady zostaną odebrane już po zakończeniu obozu. Tak się nie stało, ponieważ gmina interpretuje umowę jako już nieobowiązującą po zakończeniu obozu.

W wyniku zaistniałej sytuacji postanowiliśmy, że zorganizujemy ze swojej strony prywatną firmę, która zabierze pozostawione odpady. Przepraszamy też wszystkich, którzy poczuli się urażeni naszym niedopatrzeniem. A co do puszek i butelek po alkoholu, to należą one z pewnością do turystów. - powiedziała w rozmowie z o2 Anna Malinowska.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(285)
Swojaczek
3 lata temu
Skądś to już znam , proszę zwrócić uwagę - wszystkie worki jako tako powiązane ale właśnie ten jeden szeroko otwarty i niby przypadkiem właśnie widać TE puszki - i tak ułożone żeby oglądający mieli pewność ze to po piwie... Tak , tak - ludzie wierzą w każdy obraz przyjmując ze taka jest prawda. Przypomniało mi się jak kiedyś redaktorzy z TVN podkładali do śmietnika butelki po alkoholu aby oczernić świętujących policjantów . Miał być bombowy materiał do mediów ale się wydało. Tutaj w lesie świadków nie było ....
Harcerka ZHP
3 lata temu
Ok, widać to wygląda tragicznie, ale nie rozumiem jednego w tym momęcie oczerniani są wszyscy harcerze, a tak być nie powinno. Jestem harcerką od 5 lat a moja drużyna nigdy by do czegoś takiego nie dopuściła, odpowiedzialność zbiorowa nie jest w tym momęcie dobrym rozwiązaniem, ponieważ jeżeli jedna bądź więcej drużyn zrobiła taki syf to nie znaczy że wszyscy Inni są źli bo naprzykład ja i moja drużyna gdybyśmy byli na miejscu i mieli trochę czasu to byśmy pomogli w sprzątaniu ale teraz nie mamy możliwości przyjechania tam, a więc następnym razem proszę o nie uogulnianie do całego ZHP bądź ZHR
Prowokacja
3 lata temu
Dla mnie to tylko prowokacja. Miejsca obozowe często poza sezonem są wykorzystywane przez miejscowych. Puszki i butelki po alkoholu mogli zebrać z lasu. Zdjęcia pokazują, że wszystko jest posegregowane i przygotowane do wywiezienia. Worki mógł rozerwać zwierzak lub jakiś śmieciarz. Pytanie dlaczego nie było kontenera? Czasami firmy oczyszczające miasteczka są nieterminowe i zakładam, że w tym przypadku tak było. ZHP i ZHR mają takie same główne założenia metodyczne, a dzieci mają te same bo polskie.
Harcerka z zh...
3 lata temu
Jest mi bardzo przykro, bo to co państwo piszą o ZHRze w większosci mija się z prawdą. Nie mam nic do ZHP, podobnie jak większość harcerzy z mojej organizacji. Podobnie część harcerzy z ZHP nie ma nic do ZHRu. Mimo to, ten hejt zwykle stosują ludzie związani z ZHP w kierunku ZHRu. I dlaczego? Mamy cechy wspólne i różne. W czym mają państwo problem? Swoją drogą mam wrażenie, że ZHR jest bardziej puszczańskie niż starszy odpowiednik i serio, u nas dba się nawet o to, by prycze były wyplatane wielobranżowym sznurkiem a nie sznurkiem polipropylenowym. No cóż ZHP nie musi o tym pamiętać, bo nie śpi na pryczach. To co widzimy na powyższych zdjęciach, to być może jakiś pojedynczy przypadek, który nie świadczy o ogóle organizacji. Dziękuję za uwagę. PS. Swoją drogą teraz zaczęłam doceniać ludzi z ZHP, których znam i tych, którzy na ulicy mówią "O! Też jestem harcerzem, ale w ZHP... Ale nie mam nic do ZHRu!"
xyzhp
3 lata temu
Szacunku, ludzie! Harcerze powinni się szanować. Czy ZHP, czy ZHR, jaka różnica? Wszyscy jesteśmy harcerzami i powinniśmy darzyć się szacunkiem. Ale nie. Wy wolicie wytykać innym coś, czego może nawet nie zrobili, a jeśli zrobili to jesteśmy tylko ludźmi, popełniamy błędy i na błędach się uczymy, więc nie wyzywajcie harcerzy z ZHR albo z ZHP, ja osobiście jestem z ZHP i nie mam nic do ZHR, bo tak mnie wychowano. Może zmieńcie drużyny, bo widocznie dobrego wychowania nie ma tam ani trochę... Taka prawda, sami to pokazujecie.
były ZHP-owie...
3 lata temu
Pamiętam bury jakie dostawiliśmy, gdy likwidowaliśmy obóz. Prócz wygniecionej trawy, nie mógł pozostać żaden ślad po naszym pobycie. Po rzuceniu papierka można było zarobić kocówę, jeśli się go nie podniosło i nie przeprosiło. To samo było z rękami w kieszeni podczas rozmowy z kimś. Gdzie takie zasady się podziały?
Ja
3 lata temu
Na zdjęciu widać że manipulacja. Ale czego można się spodziewac po fotografie komora
anna
3 lata temu
poraża chamstwo tu piszących komentarze. Jeżeli ZHP wśród takich ludzi poparcie to tylko współczuć. Czytam i oczom nie wierzę, że tyle w was jadu . Niestety pan redaktor pewnie z ZHP , i nie zdziwilabym się gdyby puszki sam podrzucil, ale cóż jaki redaktor taki artykuł.
Byla harcerka
3 lata temu
Harcerstwo to harcerstwo! Nie wazne czy ZHR czy ZHP to idee sa te same. Kazdy harcerz powinien przestrzegac pewnych zasad i swiecic przykladem. A takie obrazanie sie nawzajem godzi w odee skautingu.
jacek
3 lata temu
ZHP PANY
jaca
3 lata temu
ZHP sami sprzątali po swoich obozowiskach a ZHR musi wynajmować firme sprzetajaca.W domu pewnie tez mamusia posprzata
Mike
3 lata temu
Niestety - nie Krzyż Harcerski , a MORALNOŚĆ i WYCHOWANIE świadczy o byciu HARCERZEM . Jestem od zawsze harcerzem , mam wysoki stopień instruktorski. Kiedyś zbierając grzyby przypadkiem wszedłem na teren obozu ZHR, schowanego w gęstych zaroślach nad brzegiem dzikiego jeziora. potraktowano mnie jak zbira, prowadząc na polankę z przybitym potężnymi gwoździami do żywej osiki KRZYŻEM.. Kiedy zapytałem komendanta, czy ukrzyżowali drzewo, czy krzyż, nie zrozumiał .....Takie jest ich widzenie świata...niestety..
prawda boli
3 lata temu
Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej - i wszystko jasne. Brunatne Patol-jugend Harcerstwo to ZHP.
vewqg
3 lata temu
to patologia. jako dziecko zawsze omijalem te wszystkie harcerstwa, zuchy i tym podobne. zorganizowane formy spedzania wolnego czasu sa dla osob niezorganiwowanych bez pomyslow na to co ze soba zrobic. lepiej skrzynac sie z okolicznymi dzieciakami i robic to co sie lubi z osobami ktore sie lubi. nie smiecac po okolicy...
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić