REKLAMA
Odsłoń newsy
Odsłoń newsy
Cytaty dnia
Copyright Wirtualna Polska Media S.A. - ReklamaRegulaminPrywatność
Odświeżone 17 minut temu
Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
Bartłomiej Bajerski20.01.19 (19:09)

Macedonia zmienia nazwę. W Atenach wybuchły ostre starcia

Grecy niezadowoleni z porozumienia rządu z Macedonią w sprawie jej nowej nazwy natarli na policję w Atenach. Przed parlamentem w stolicy Grecji wybuchła bitwa.
ORESTIS PANAGIOTOU / PAP/EPA

Policja użyła gazu łzawiącego przeciw protestującym. Ulice Aten wypełniły się dziesiątkami tysięcy ludzi, którzy nie zgadzają się, by Macedonia utrzymała swoją nazwę z dodatkiem słowa "Północna". Tak przewiduje umowa z władzami Grecji, która miała zakończyć wieloletnie awantury.

Organizatorzy protestu zapowiadali przybycie 600 tysięcy osób. Grecka policja szacuje, że było ich 10 razy mniej, jednak liczba 60 tysięcy demonstrantów jest i tak pokaźna. Ludzie przyjechali do Aten ze wszystkich stron kraju - podaje BBC News. Chcieli dać wyraz niezadowolenia przed zaplanowanym na piątek głosowaniem w parlamencie, które ma zatwierdzić porozumienie z władzami w Skopje.

REKLAMA

Macedonia jest grecka - skandowali uczestnicy gwałtownego protestu.

YANNIS KOLESIDIS / PAP/EPA

Bitwa wybuchła, gdy zamaskowane osoby zaatakowały policję. W stronę funkcjonariuszy poleciały kamienie, petardy i koktajle Mołotowa. 9 policjantów odniosło obrażenia.

Republika Macedonii Północnej - tak ma brzmieć nowa nazwa Macedonii. Greccy przeciwnicy umowy podkreślają, że określenie "Macedonia" jest kulturowo i historycznie związane z Grecją. Argumentują, że nazwa dawnej republiki wchodzącej w skład Jugosławii została im "ukradziona".

ORESTIS PANAGIOTOU / PAP/EPA

Macedończycy liczą, że zmiana nazwy kraju otworzy im drzwi do NATO i Unii. Do tej pory Grecja blokowała negocjacje Macedonii z tymi instytucjami. Parlament w Skopje zatwierdził zmianę 11 stycznia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij