aktualizacja 

Macedonia miała zmienić nazwę. Ale prezydent wzywa do bojkotu referendum

53

Do plebiscytu w Macedonii pozostało 6 dni. Prezydent Gjorge Iwanow oświadczył, że nie ma najmniejszego zamiaru zagłosować w referendum dotyczącym zmiany nazwy kraju na Republikę Macedonii Północnej.

Macedonia miała zmienić nazwę. Ale prezydent wzywa do bojkotu referendum
(iStock.com, natanaelginting)

Macedoński prezydent nie poprzestał na zapowiedzi swojej absencji. Iwanow wezwał również obywateli kraju, by zbojkotowali referendum wyznaczone na 30 września 2018 roku. Zrobił to podczas wizyty w Stanach Zjednoczonych, gdzie pojechał, by przemówić podczas sesji Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Iwanow spotkał się w USA z mieszkającymi w Ameryce Macedończykami. To właśnie tam uzasadniał, dlaczego niedzielne referendum należy zignorować - podaje grecki serwis Ekathimerini. Stanowisko Iwanowa w tej sprawie potwierdziła również jego kancelaria. Wcześniej jego polityczni przeciwnicy wzywali Macedończyków, by wzięli udział w plebiscycie i zagłosowali na "tak".

Nawet po przyjęciu szkodliwego traktatu z Grecją i odpowiednich poprawkach konstytucyjnych członkostwo w NATO i Unii Europejskiej nie przyjdzie automatycznie - w ten sposób prezydent przestrzegał w USA entuzjastów zakończenia wieloletniego sporu o nazwę kraju.

Republika Macedonii Północnej - tak ma brzmieć nowa nazwa kraju. Uzgodniono ją z Grekami po 30 latach awantur o to, czy Macedonia ma prawo nazywać się Macedonią. Porozumienie zawarł ze strony bałkańskiego kraju premier Zoran Zaew stojący na czele Unii Socjaldemokratycznej. Prezydent Iwanow - wspierany przez opozycyjne ugrupowanie VMRO-DPMNE - od początku jest przeciwny umowie z Grecją. Porozumienie zostało już ratyfikowane przez parlament w Skopje.

Spór z Atenami blokował Macedończyków na arenie międzynarodowej. Grecy sprzeciwiali się nazwie Macedonia, uznając że należy ona do greckiego dziedzictwa narodowego. Region Grecji ze stolicą w Salonikach nosi nazwę Macedonia, więc w grę wchodziła także obawa o ewentualne roszczenia terytorialne w przyszłości. Z tego powodu Ateny uniemożliwiały negocjacje bałkańskiemu krajowi w sprawie przystąpienia do NATO i Unii Europejskiej. Oficjalnie w kontaktach zagranicznych kraj ten używa nazwy Była Jugosłowiańska Republika Macedonii (skrót z angielskiego FYROM).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić