Masz nudną pracę? Zobacz, co ci grozi

0

Nużąca praca może doprowadzić do osłabienia funkcji poznawczych mózgu. Jeśli do tego pracujemy w niehigienicznych warunkach, ryzyko wzrasta. Oto kolejny, tym razem poparty nauką, dowód na to, że warto robić to, co się lubi.

Masz nudną pracę? Zobacz, co ci grozi
(Shutterstock.com)

Nasz mózg potrzebuje ciągłej stymulacji. Jest jak mięsień, który, jeśli jest nieużywany, zanika. Dlatego im więcej nasze stanowisko pracy wymaga od nas aktywności, uczenia się nowych rzeczy i wykonywania nowych zadań, tym lepiej nasz mózg będzie pracował w przyszłości. Za to nudna i powtarzalna praca prowadzi do pogorszenia naszych funkcji poznawczych i pamięci.

Praca w niehigienicznych warunkach też wpływa negatywnie na nasz mózg. Pracownicy wystawieni na działanie pleśni, ołowiu, chemikaliów lub hałasu narażeni są na problemy z procesami poznawczymi, do których należą pamięć, uwaga i percepcja.

Wiele rzeczy w miejscu pracy może kształtować funkcje poznawcze - jedne możemy zobaczyć lub dotknąć, innych nie. Nasze badania wykazały, że zarówno jedne, jak i drugie wpływają na działanie naszego mózgu w przyszłości - stwierdził dr Grzywacz, cytowany przez "Daily Mail".

Badania przeprowadzono na 5 tys. pracowników z USA. Kierował nimi dr Joseph Grzywacz z naukowcami z uniwersytetu stanowego Florydy.

Autor: Bartosz Nowak

Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić