REKLAMA
Odsłoń newsy
Odsłoń newsy
Copyright Wirtualna Polska Media S.A. - ReklamaRegulaminPrywatność
Odświeżone 2 godziny temu
Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
Radosław Opas30.04.19 (09:58)

Morderczy proceder trwa. Iran w tajemnicy przeprowadził egzekucję dwóch nastolatków

Jak donosi Amnesty International, władze Iranu wykonały karę śmierci na dwóch 17-letnich chłopcach. Złamały przy tym po raz kolejny zasady Konwencji o prawach dziecka.
@iran_policy / twitter.com

Nastolatkowie nie wiedzieli, że zostaną zabici. Wg informacji, jakie uzyskali obrońcy praw człowieka, młodzi Irańczycy o tym, że zostanie na nich przeprowadzona egzekucja, dowiedzieli się dopiero na chwilę przed wykonaniem wyroku. W areszcie przebywali od 2015 roku.

Wyrok wykonano bez udziału świadków. Kuzyni Mehdi Sohrabifar oraz Amin Sedaghat zostali zabici 25 kwietnia w więzieniu w mieście Sziraz. Ich rodzice zostali o tym poinformowani dzień po egzekucji przez Państwowy Instytut Sądowy. Przez telefon poproszono ich o zabranie ciał.

REKLAMA

Młodzieńcy byli bici i torturowani. Na ich ciele odkryto liczne ślady, po których stwierdza się, że przed śmiercią byli niejednokrotnie chłostani - donosi Amnesty International.

Zobacz też: Teheran zapada się pod ziemię

Władze Iranu po raz kolejny udowodniły, że wykonują karę śmierci na dzieciach, łamiąc przy tym międzynarodowe prawa. Przez dwa lata trzymały tych chłopców w zamknięciu, aby potem w ostatnich chwilach ich życia wychłostać ich, a następnie sekretnie zabić – stwierdza Philip Luther, dyrektor ds. Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej w Amnesty International.

Nastolatkowie byli rzekomo oskarżeni o gwałt. Oskarżeni mieli mieć postawione liczne zarzuty, jednak Amnesty International donosi, że proces odbył się w sposób całkowicie niesprawiedliwy i karygodny. 17-latkowie zostali pozbawieni możliwości skorzystania z adwokata a po aresztowaniu, byli przez dwa miesiące bici i poniżani.

Cichych egzekucji może być znacznie więcej. Światowe organizacje zajmujące się ochroną praw człowieka twierdzą, że w Iranie proceder przeprowadzania w tajemnicy egzekucji małoletnich przestępców nie jest niczym nadzwyczajnym.

Zauważyliśmy trend polegający na tym, że władze Iranu przeprowadzają egzekucje nieletnich przestępców w tajemnicy i bez uprzedniego powiadamiania rodzin, chcąc uniknąć oburzenia światowej opinii publicznej - dodaje Philip Luther.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij