Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Radosław Opas
Radosław Opas
|
aktualizacja

Morderczy proceder trwa. Iran w tajemnicy przeprowadził egzekucję dwóch nastolatków

234
Podziel się:

Jak donosi Amnesty International, władze Iranu wykonały karę śmierci na dwóch 17-letnich chłopcach. Złamały przy tym po raz kolejny zasady Konwencji o prawach dziecka.

Morderczy proceder trwa. Iran w tajemnicy przeprowadził egzekucję dwóch nastolatków
(twitter.com, @iran_policy)

Nastolatkowie nie wiedzieli, że zostaną zabici. Wg informacji, jakie uzyskali obrońcy praw człowieka, młodzi Irańczycy o tym, że zostanie na nich przeprowadzona egzekucja, dowiedzieli się dopiero na chwilę przed wykonaniem wyroku. W areszcie przebywali od 2015 roku.

Wyrok wykonano bez udziału świadków. Kuzyni Mehdi Sohrabifar oraz Amin Sedaghat zostali zabici 25 kwietnia w więzieniu w mieście Sziraz. Ich rodzice zostali o tym poinformowani dzień po egzekucji przez Państwowy Instytut Sądowy. Przez telefon poproszono ich o zabranie ciał.

Młodzieńcy byli bici i torturowani. Na ich ciele odkryto liczne ślady, po których stwierdza się, że przed śmiercią byli niejednokrotnie chłostani - donosi Amnesty International.

Zobacz także: Zobacz też: Teheran zapada się pod ziemię

Władze Iranu po raz kolejny udowodniły, że wykonują karę śmierci na dzieciach, łamiąc przy tym międzynarodowe prawa. Przez dwa lata trzymały tych chłopców w zamknięciu, aby potem w ostatnich chwilach ich życia wychłostać ich, a następnie sekretnie zabić – stwierdza Philip Luther, dyrektor ds. Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej w Amnesty International.

Nastolatkowie byli rzekomo oskarżeni o gwałt. Oskarżeni mieli mieć postawione liczne zarzuty, jednak Amnesty International donosi, że proces odbył się w sposób całkowicie niesprawiedliwy i karygodny. 17-latkowie zostali pozbawieni możliwości skorzystania z adwokata a po aresztowaniu, byli przez dwa miesiące bici i poniżani.

Cichych egzekucji może być znacznie więcej. Światowe organizacje zajmujące się ochroną praw człowieka twierdzą, że w Iranie proceder przeprowadzania w tajemnicy egzekucji małoletnich przestępców nie jest niczym nadzwyczajnym.

Zauważyliśmy trend polegający na tym, że władze Iranu przeprowadzają egzekucje nieletnich przestępców w tajemnicy i bez uprzedniego powiadamiania rodzin, chcąc uniknąć oburzenia światowej opinii publicznej - dodaje Philip Luther.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(234)
Krzysztof K.
3 lata temu
Za gwałt to znowu nie taka wysoka kara...
Moj nick
3 lata temu
Zatrzymali ich w 2015 gdy mieli po 13 lat. Troche mało jak na gwałcicieli. No i 4 lata przesłuchan...
Hdkk
3 lata temu
Ja bym imtylko obciął siusiaki i wylupil gały.
filip
3 lata temu
nie wyglądają na dzieci poza tym nie skrzywdzą już żadnej dziewczyny w polsce powinno być tak samo
doAmnesty
3 lata temu
Ja bym prosił aby Amnesty...., aby zajęła sie wreszcie znecaniem i łamaniem praw arabskich i afrykańskich kobiet przez muzułmańskich imigrantów w Europie.
Arabeska
3 lata temu
przed kilkoma dniami Arabia Saudyjska zaszlahtowala oficjalnie 37 osob, w tym nieletnich I JAKOS TO NIKOMU Z AMNESTY NIE PRZESZKADZALO !!!!!
df
3 lata temu
To szyici. W kraju sunnickim to zgwałcona zostałaby stracona za cudzołóstwo.
HT
3 lata temu
Już dawno powinno się obniżyć wiek karalnosci. Uważam, że od 10 roku życia należy sądzić ludzi jak dorosłych. 10 latek już rozumie co to ból i cierpienie i jest tego świadomy, że wyrzadza komuś krzywdę. Zresztą dzieci dzisiaj szybciej dojrzewają
USA
3 lata temu
Oni mieli 19 lat. Widać znowu próbuje się dyskredytować Iran.
pikolo
3 lata temu
A gdzie syryjskie obserwatorium ciulwieczego?...
ZAKŁAMAŃCY
3 lata temu
CHŁOPCY W CHWILI POPEŁNIENIA PRZESTĘPSTWA ( CZYLI W 2015 ROKU ) BYLI W WIEKU 17 LAT, W 2019 TO MĘŻCZYŹNI MAJĄCY PO 21 LAT. PO CO TEN ZAKŁAMANY ARTYKUŁ ?
Tak
3 lata temu
Szkoda, że w Polsce nie wykonuje się głośnych ekzekucji pełnoletnich gwalcicieli. Oczywiście po bezsprzecznym udowodnieniu winy.
pytajnik
3 lata temu
Pewnie złapali dwóch chłopaków gayów, którzy się kochali razem i dlatego ich zamordowali.
zik
3 lata temu
I to są państwa muzułmańskie iran, arabia saudyjska, turcja. Tam to dopiero "szanuje się " prawa człowieka!
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić