Wróć na
Radosław Opas
|
aktualizacja

Morderczy proceder trwa. Iran w tajemnicy przeprowadził egzekucję dwóch nastolatków

234
Podziel się

Jak donosi Amnesty International, władze Iranu wykonały karę śmierci na dwóch 17-letnich chłopcach. Złamały przy tym po raz kolejny zasady Konwencji o prawach dziecka.

Morderczy proceder trwa. Iran w tajemnicy przeprowadził egzekucję dwóch nastolatków
(twitter.com, @iran_policy)

Nastolatkowie nie wiedzieli, że zostaną zabici. Wg informacji, jakie uzyskali obrońcy praw człowieka, młodzi Irańczycy o tym, że zostanie na nich przeprowadzona egzekucja, dowiedzieli się dopiero na chwilę przed wykonaniem wyroku. W areszcie przebywali od 2015 roku.

Wyrok wykonano bez udziału świadków. Kuzyni Mehdi Sohrabifar oraz Amin Sedaghat zostali zabici 25 kwietnia w więzieniu w mieście Sziraz. Ich rodzice zostali o tym poinformowani dzień po egzekucji przez Państwowy Instytut Sądowy. Przez telefon poproszono ich o zabranie ciał.

Młodzieńcy byli bici i torturowani. Na ich ciele odkryto liczne ślady, po których stwierdza się, że przed śmiercią byli niejednokrotnie chłostani - donosi Amnesty International.

Władze Iranu po raz kolejny udowodniły, że wykonują karę śmierci na dzieciach, łamiąc przy tym międzynarodowe prawa. Przez dwa lata trzymały tych chłopców w zamknięciu, aby potem w ostatnich chwilach ich życia wychłostać ich, a następnie sekretnie zabić – stwierdza Philip Luther, dyrektor ds. Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej w Amnesty International.

Nastolatkowie byli rzekomo oskarżeni o gwałt. Oskarżeni mieli mieć postawione liczne zarzuty, jednak Amnesty International donosi, że proces odbył się w sposób całkowicie niesprawiedliwy i karygodny. 17-latkowie zostali pozbawieni możliwości skorzystania z adwokata a po aresztowaniu, byli przez dwa miesiące bici i poniżani.

Cichych egzekucji może być znacznie więcej. Światowe organizacje zajmujące się ochroną praw człowieka twierdzą, że w Iranie proceder przeprowadzania w tajemnicy egzekucji małoletnich przestępców nie jest niczym nadzwyczajnym.

Zauważyliśmy trend polegający na tym, że władze Iranu przeprowadzają egzekucje nieletnich przestępców w tajemnicy i bez uprzedniego powiadamiania rodzin, chcąc uniknąć oburzenia światowej opinii publicznej - dodaje Philip Luther.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

KOMENTARZE
(234)
henryk_z49
rok temu
Proszę o informacje z humanitarnej Arabii Saudyjskiej!
Kombi Nator
rok temu
Co do znaczy w tytule: "Iran znowu szokuje". Przecież masową egzekucję wykonano przed paroma dniami w Arabii Saudyjskiej, a nie w Iranie.
Antek
rok temu
Sorry, jeżeli faktycznie za gwałt, to tacy święci nie byli i źle rokowali. Oj, czasem w Europie przydałaby się kara śmierci!
Manipulacja m...
rok temu
Tu się komuś coś pomyliło. Akurat dokonano masowej egzekukcji w Arabii Saudyjskiej z przyczyn politycznych i teraz próbuje się połączyć to zdarzenie z Iranem, gdzie stracono tych dwóch gwałcicieli, używając sformułowania: "morderczy proceder trwa".
najważniejsze...
rok temu
A co zrobić z dzieckiemj które ma załozony p"pas dżichadysty" i idzie do koscioła wysadzić się razem z modlącymi sie tam katolikami
Najnowsze komentarze (234)
Krzysztof K.
rok temu
Za gwałt to znowu nie taka wysoka kara...
Moj nick
rok temu
Zatrzymali ich w 2015 gdy mieli po 13 lat. Troche mało jak na gwałcicieli. No i 4 lata przesłuchan...
Hdkk
rok temu
Ja bym imtylko obciął siusiaki i wylupil gały.
filip
rok temu
nie wyglądają na dzieci poza tym nie skrzywdzą już żadnej dziewczyny w polsce powinno być tak samo
doAmnesty
rok temu
Ja bym prosił aby Amnesty...., aby zajęła sie wreszcie znecaniem i łamaniem praw arabskich i afrykańskich kobiet przez muzułmańskich imigrantów w Europie.
Arabeska
rok temu
przed kilkoma dniami Arabia Saudyjska zaszlahtowala oficjalnie 37 osob, w tym nieletnich I JAKOS TO NIKOMU Z AMNESTY NIE PRZESZKADZALO !!!!!
df
rok temu
To szyici. W kraju sunnickim to zgwałcona zostałaby stracona za cudzołóstwo.
HT
rok temu
Już dawno powinno się obniżyć wiek karalnosci. Uważam, że od 10 roku życia należy sądzić ludzi jak dorosłych. 10 latek już rozumie co to ból i cierpienie i jest tego świadomy, że wyrzadza komuś krzywdę. Zresztą dzieci dzisiaj szybciej dojrzewają
USA
rok temu
Oni mieli 19 lat. Widać znowu próbuje się dyskredytować Iran.
pikolo
rok temu
A gdzie syryjskie obserwatorium ciulwieczego?...
ZAKŁAMAŃCY
rok temu
CHŁOPCY W CHWILI POPEŁNIENIA PRZESTĘPSTWA ( CZYLI W 2015 ROKU ) BYLI W WIEKU 17 LAT, W 2019 TO MĘŻCZYŹNI MAJĄCY PO 21 LAT. PO CO TEN ZAKŁAMANY ARTYKUŁ ?
Tak
rok temu
Szkoda, że w Polsce nie wykonuje się głośnych ekzekucji pełnoletnich gwalcicieli. Oczywiście po bezsprzecznym udowodnieniu winy.
pytajnik
rok temu
Pewnie złapali dwóch chłopaków gayów, którzy się kochali razem i dlatego ich zamordowali.
zik
rok temu
I to są państwa muzułmańskie iran, arabia saudyjska, turcja. Tam to dopiero "szanuje się " prawa człowieka!
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić