o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Piotr Mieśnik, redaktor naczelny WP
Piotr Mieśnik, redaktor naczelny WP
|
aktualizacja

Mowa nienawiści i hejt. Pytamy o problem Polaków [BADANIE]

333
Podziel się

W internecie, na ulicy, na stadionach. Czasem także z sejmowej mównicy i ambony. Mowa nienawiści i hejt. "Słowa pałki", "słowa noże", które naprawdę mogą zadawać rany. W ramach akcji #stopmowienienawiści Wirtualnej Polski - postanowiliśmy zapytać Polaków o ten hejt nasz powszedni. Czy sami go doświadczamy, czy bijemy się we własne piersi, czy chętniej jednak winą za niego obciążamy innych?

Mowa nienawiści i hejt. Pytamy o problem Polaków [BADANIE]
(East News, Beata Zawrzel/REPORTER)
bDZUbPdx

Wszystko zaczęło się od poruszającego serca i sumienia spotu Wirtualnej Polski dotyczącego mowy nienawiści.

- Jako największy portal w Polsce, bierzemy na siebie część odpowiedzialności i wysiłek edukacyjny. Zaczynamy akcję #stopmowienienawiści. Jesteśmy przekonani, że mniej złego języka w przestrzeni publicznej, to mniej złego języka w internecie. To mniej niechęci między ludźmi - pisał przy tej okazji Tomasz Machała, redaktor naczelny WP.

bDZUbPdz

Tak jak wszystkie redakcje w rodzinie Wirtualnej Polski, tak o2.pl również włącza się w tę akcję. Dlatego też, przy użyciu panelu badawczego "Ariadna", postanowiliśmy zapytać o ten problem Polaków. Wyniki naprawdę mogą dawać do myślenia.

Zobacz także: Zobacz nasz przejmujący spot:

Okazuje się, że popularny, ale zapożyczony z angielskiego termin "hejt" - jest jak najbardziej znany Polakom. Aż 88 proc. z badanych wie, co oznacza (51 proc. "raczej się orientuje", a 37 proc. "bardzo dobrze się orientuje"). Zaledwie 12 proc. respondentów prezentuje zaś odmienne stanowisko (4 proc. "w ogóle się nie orientuje", a 8 proc. "raczej się nie orientuje").

bDZUbPdF
Zobacz także: Zobacz też: Hejt w polskim internecie. Minister radzi pokrzywdzonym, co powinni robić

Skoro termin ten nie jest Polakom obcy, postanowiliśmy zapytać, czym dla nich jest, co według nich najlepiej oddaje jego istotę? Co ważne, ankietowani jako główne "środowisko", w którym stykamy się hejtem wymieniają... internet. "Zamieszczanie negatywnych opinii w internecie" wskazało aż 52 proc. badanych, niewiele mniej wskazało na "mowę nienawiści" właśnie.

bDZUbPdG

Co ciekawe, zaledwie 14 proc. pytanych Polaków przyznaje się do tego, że padło ofiarą hejtu lub mowy nienawiści. 64 proc. stwierdziło, że problem ten nie dotyczył ich samych.

Według respondentów mową nienawiści i hejtem najczęściej posługują się internauci. Na nich wskazało aż 51 proc. badanych. Drugie miejsce nie niechlubnym podium zajęli politycy (21 proc. wskazań), a następnie "użytkownicy Facebooka" (14 proc.), których zdecydowanie zaliczyć możemy również do pierwszej grupy, co tylko uświadamia nam jak ważny jest to problem w odniesieniu do internetu.

bDZUbPdH

Oskarżane czasem o podsycanie sporów media, zaliczyły jedynie 5 proc. wskazań. Jeszcze mniej duchowni (3 proc.), którym przecież nie raz zarzucano sianie nienawiści z ambon w trakcie kazań. Najwidoczniej Polacy uznali to jednak za jednostkowe (acz nagłośnione przypadki), które nijak się mają do ogólnego obrazu ludzi związanych z Kościołem.

Co oczywiście symptomatyczne, "sprawców hejtu" jest jeszcze mniej niż jego "ofiar". Do stosowania mowy nienawiści i hejtu przyznaje się zaledwie 4 proc. ankietowanych. Czy to możliwe, żeby jeden z większych problemów, z którymi borykamy się w przestrzeni publicznej był dziełem takiej mniejszości?

bDZUbPdI

Jedną z kwestii, które najbardziej dzielą Polaków, często na nienawistne obozy bez punktów stycznych - jest polityka. Postanowiliśmy zapytać, które z ugrupowań w ocenie badanych najczęściej stosuje hejt i mowę nienawiści jako element politycznej walki. Tu Polacy wskazali na dwa największe obozy jako głównych winnych tego rodzaju zdarzeń w dyskursie publicznym.

Obóz skupiony wokół Prawa i Sprawiedliwości zebrał aż 32 proc. wskazań, a ugrupowania skupione wokół Platformy Obywatelskiej - 19 proc. Jak widać ujawniona ostatnio przez media "afera hejterska" zbiera swoje żniwo.

Co ciekawe, aż 15 proc. badanych wskazało, że hejt i mowę nienawiści stosują "wszystkie ugrupowania polityczne równie często".

Czy Polacy dostrzegają sposoby na walkę z tymi zjawiskami? Tak. Aż 72 proc. badanych poparłoby stworzenie specjalnych zapisów, które penalizowałyby hejt i mowę nienawiści i stanowiły odrębne przestępstwo w polskim kodeksie karnym. Przeciwko takiemu rozwiązaniu jest zaś 13 proc. respondentów.

Co ciekawe, rozkład głosów w tej kwestii wygląda bardzo podobnie jeśli przeanalizujemy go przez pryzmat tzw. zwolenników PiS (za 78 proc. głosów) i tzw. zwolenników PO (za 81 proc. głosów).

Jak widać są problemy, wobec których potrafimy się zjednoczyć ponad politycznymi podziałami.

Nota metodologiczna:
Badanie dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna. Próba ogólnopolska licząca N=1049 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI. Termin realizacji: 6 – 10 września 2019 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bDZUbPea
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(333)
Ultraantykomu...
2 lata temu
To nie “mowa nienawisci” to “nowomowa” z Orwelowskiego 1984...
Paula
2 lata temu
Mowa nienawiści i hejt są z nami na każdym kroku, złaszcza jak ktoś decyduje się na upublicznianie swojego wizerunku w sieci. Czytałam na ten temat ostatnio bardzo interesującą książkę, po którą polecam sięgnąć a jest to Charlotte Seager "My Secret Youtube Life".
Ritmo
2 lata temu
Mowa nienawisci jest wtedy, kiedy ktos ma poglady inne niz lewicowe i nie zgadza sie z czymkolwiek, tym samym stawiajac to jak on sie poczuje (lewak) nad tym jak ty sie czujesz majacodmienne zdanie
bDZUbPeb
ityle
2 lata temu
ponad polityką ponad religią pochodzeniem ponad poglądami powinniśmy rozmawiać i na wzajem rozumieć się i dążyć do zgody. taką drogę wskazywał Jezus. jeśli ktoś postępuje inaczej to z tym co mówił Jezus nie ma nic wspólnego.
Oczywista ocz...
2 lata temu
Wszystko dzieki tyranom z pisu
Wypadło mi ok...
2 lata temu
Polacy chodzą do świetnych szkół, ale często kultury nie potrafią się nauczyć. Dziwny kraj dobrze, że wyjechałem z tego pobożnego kraju. A swoją drogą połowa ludzi pisząca tutaj komentarze nie powinna mieć dostępu do Internetu.
niewypadek
2 lata temu
Co za durny narod. Krytyka i krytyczne komentarze to mowa nienawisci? To w takim razie wlasnie hejtuje.
grzegorz
2 lata temu
Spytajcie się kryśki pawłowicz ....
Baśka
2 lata temu
Jesteśmy i żyjemy w Polsce więc dziwi mnie to tak częste zapożyczanie jakichś słów tak jak by nam naszych polskich brakowało....Jestem temu bardzo przeciwny...Nazywajmy wszystko w jezyku polskim bo kiedyś wszystko będziemy określać łamaną angielszczyzna lub w innym języku...Jaki kuzwa hejt....? Co to wogóle jest...? Mój niezyjący już dziadek kiedyś na konia wołał hejta...! Czy to ma coś z koniem wspólnego...? Przeciez mowa nienawiści to dobre określenie a przynajmniej polskie...
flow
2 lata temu
artykuł sponsorowany i w dodatku nędznie ..........
Polska górą !
2 lata temu
Pięknie w komentarzach Polacy pokazali co myślą o tej hucpie pod nazwą hejt vel mowa nienawiści. Redaktor zamieciony xD Nas nigdy nie złamiecie propagandą :)
Tyle w temaci...
2 lata temu
W dzisiejszych czasach prawda jest mowa nienawiści.
Napisz PRAWDĘ...
2 lata temu
to się OBRAŻĄ ha ha ha ha
bDZUbPdT
adsasdasd
2 lata temu
Zacznijcie od siebie bo Wy media to zaczęliście.
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić