o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Piotr Mieśnik, p.o. redaktora naczelnego WP
Piotr Mieśnik, p.o. redaktora naczelnego WP
|
aktualizacja

Mowa nienawiści i hejt. Pytamy o problem Polaków [BADANIE]

333
Podziel się

W internecie, na ulicy, na stadionach. Czasem także z sejmowej mównicy i ambony. Mowa nienawiści i hejt. "Słowa pałki", "słowa noże", które naprawdę mogą zadawać rany. W ramach akcji #stopmowienienawiści Wirtualnej Polski - postanowiliśmy zapytać Polaków o ten hejt nasz powszedni. Czy sami go doświadczamy, czy bijemy się we własne piersi, czy chętniej jednak winą za niego obciążamy innych?

Mowa nienawiści i hejt. Pytamy o problem Polaków [BADANIE]
(East News, Beata Zawrzel/REPORTER)
bDhjJymZ

Wszystko zaczęło się od poruszającego serca i sumienia spotu Wirtualnej Polski dotyczącego mowy nienawiści.

- Jako największy portal w Polsce, bierzemy na siebie część odpowiedzialności i wysiłek edukacyjny. Zaczynamy akcję #stopmowienienawiści. Jesteśmy przekonani, że mniej złego języka w przestrzeni publicznej, to mniej złego języka w internecie. To mniej niechęci między ludźmi - pisał przy tej okazji Tomasz Machała, redaktor naczelny WP.

bDhjJynb

Tak jak wszystkie redakcje w rodzinie Wirtualnej Polski, tak o2.pl również włącza się w tę akcję. Dlatego też, przy użyciu panelu badawczego "Ariadna", postanowiliśmy zapytać o ten problem Polaków. Wyniki naprawdę mogą dawać do myślenia.

Zobacz nasz przejmujący spot:

Okazuje się, że popularny, ale zapożyczony z angielskiego termin "hejt" - jest jak najbardziej znany Polakom. Aż 88 proc. z badanych wie, co oznacza (51 proc. "raczej się orientuje", a 37 proc. "bardzo dobrze się orientuje"). Zaledwie 12 proc. respondentów prezentuje zaś odmienne stanowisko (4 proc. "w ogóle się nie orientuje", a 8 proc. "raczej się nie orientuje").

bDhjJynh

Zobacz też: Hejt w polskim internecie. Minister radzi pokrzywdzonym, co powinni robić

Skoro termin ten nie jest Polakom obcy, postanowiliśmy zapytać, czym dla nich jest, co według nich najlepiej oddaje jego istotę? Co ważne, ankietowani jako główne "środowisko", w którym stykamy się hejtem wymieniają... internet. "Zamieszczanie negatywnych opinii w internecie" wskazało aż 52 proc. badanych, niewiele mniej wskazało na "mowę nienawiści" właśnie.

Co ciekawe, zaledwie 14 proc. pytanych Polaków przyznaje się do tego, że padło ofiarą hejtu lub mowy nienawiści. 64 proc. stwierdziło, że problem ten nie dotyczył ich samych.

bDhjJyni

Według respondentów mową nienawiści i hejtem najczęściej posługują się internauci. Na nich wskazało aż 51 proc. badanych. Drugie miejsce nie niechlubnym podium zajęli politycy (21 proc. wskazań), a następnie "użytkownicy Facebooka" (14 proc.), których zdecydowanie zaliczyć możemy również do pierwszej grupy, co tylko uświadamia nam jak ważny jest to problem w odniesieniu do internetu.

Oskarżane czasem o podsycanie sporów media, zaliczyły jedynie 5 proc. wskazań. Jeszcze mniej duchowni (3 proc.), którym przecież nie raz zarzucano sianie nienawiści z ambon w trakcie kazań. Najwidoczniej Polacy uznali to jednak za jednostkowe (acz nagłośnione przypadki), które nijak się mają do ogólnego obrazu ludzi związanych z Kościołem.

bDhjJynj

Co oczywiście symptomatyczne, "sprawców hejtu" jest jeszcze mniej niż jego "ofiar". Do stosowania mowy nienawiści i hejtu przyznaje się zaledwie 4 proc. ankietowanych. Czy to możliwe, żeby jeden z większych problemów, z którymi borykamy się w przestrzeni publicznej był dziełem takiej mniejszości?

Jedną z kwestii, które najbardziej dzielą Polaków, często na nienawistne obozy bez punktów stycznych - jest polityka. Postanowiliśmy zapytać, które z ugrupowań w ocenie badanych najczęściej stosuje hejt i mowę nienawiści jako element politycznej walki. Tu Polacy wskazali na dwa największe obozy jako głównych winnych tego rodzaju zdarzeń w dyskursie publicznym.

Obóz skupiony wokół Prawa i Sprawiedliwości zebrał aż 32 proc. wskazań, a ugrupowania skupione wokół Platformy Obywatelskiej - 19 proc. Jak widać ujawniona ostatnio przez media "afera hejterska" zbiera swoje żniwo.

bDhjJynk

Co ciekawe, aż 15 proc. badanych wskazało, że hejt i mowę nienawiści stosują "wszystkie ugrupowania polityczne równie często".

Czy Polacy dostrzegają sposoby na walkę z tymi zjawiskami? Tak. Aż 72 proc. badanych poparłoby stworzenie specjalnych zapisów, które penalizowałyby hejt i mowę nienawiści i stanowiły odrębne przestępstwo w polskim kodeksie karnym. Przeciwko takiemu rozwiązaniu jest zaś 13 proc. respondentów.

Co ciekawe, rozkład głosów w tej kwestii wygląda bardzo podobnie jeśli przeanalizujemy go przez pryzmat tzw. zwolenników PiS (za 78 proc. głosów) i tzw. zwolenników PO (za 81 proc. głosów).

Jak widać są problemy, wobec których potrafimy się zjednoczyć ponad politycznymi podziałami.

Nota metodologiczna:
Badanie dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna. Próba ogólnopolska licząca N=1049 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI. Termin realizacji: 6 – 10 września 2019 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bDhjJynC
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(333)
Mój nick
rok temu
Po pierwsze, wy widzicie "mowę nienawiści" tylko z jednej strony, z tej lewicowo - lgbtowskiej już nie. Po drugie, jak ludzie nie będą mogli rozładować złości słowami, to w końcu z narastającego gniewu sięgną po prawdziwe noże. Tego chcecie ? Kłótnia i przekleństwa są takim ludzkim zaworem bezpieczeństwa, przez który uchodzi nadmiar pary. Chociaż szkoda pisać, bo to i tak nigdy do was nie dotrze, w końcu nawet nie potraficie zachować obiektywizmu, tacy z was dziennikaże.
Nadużywanie s...
rok temu
Jeśli napiszę (nie wulgarnie), że jestem przeciwnikiem LGBT, to natychmiast widzę słowo HEJT! To jest nadużycie ograniczające moją wolność słowa. Czy LGBT staje się nietykalne bardziej niż np wyznanie?
BB
rok temu
Jaki "hejt" panie Machała ? Pisanie prawdy to dla pana hejtowanie ? Pana dziennikarze nie piszą prawdy, nie ma o lekarzach, którzy nie leczą, nie ma o lekarstwach, które szkodzą,nie ma o technologii 5G, która jest wg naukowców zabójcza...Jesteście nie obiektywni bo zależycie od korporacyjnych możnowładców.
bDhjJynD
WSTYD!!!!
rok temu
zakłamana WP sami szczują i piszą stronnicze artykuł atakują PiS i Rząd a teraz udają miłosiernych i dobrych !
Adam
rok temu
Jak mówię, że brzydzą mnie tęczowi i urządzane przez nich parady i jak mówię, że brzydzą mnie dziwolągi na tych paradach to mówię mową nienawiści czy jeszcze korzystam z wolności słowa? Jeszcze całkiem niedawno takie zachowania uchodziły za dewiacje i odchylenia i ja nadal uważam, że tym są. Ale czy wolno mi tak jeszcze uważać? Czy może wolność słowa i wypowiedzi to zmuszenie do milczenia gdy coś mi się nie podoba? Dlaczego nie mogę nazywać rzeczy po imieniu tylko muszę milczeć bo inaczej zarzucana jest mi tak zwana mowa nienawiści? Czy może mnie jeszcze cokolwiek brzydzić czy już nie? Czy mogę powiedzieć co myślę o nachalnej homopropagandzie czy mogę tylko sprzeciwiać się w myślach bo inaczej będę mówił mową nienawiści? A co będzie jeżeli za kilka lat ktoś stwierdzi, że seks z dziećmi i ze zwierzętami to zachowania jak najbardziej normalne i będzie takie zachowania promował? Czy będzie mi wolno powiedzieć, że to nie jest normalne i się sprzeciwić? Warto się zastanowić.
Najnowsze komentarze (333)
Ultraantykomu...
rok temu
To nie “mowa nienawisci” to “nowomowa” z Orwelowskiego 1984...
Paula
rok temu
Mowa nienawiści i hejt są z nami na każdym kroku, złaszcza jak ktoś decyduje się na upublicznianie swojego wizerunku w sieci. Czytałam na ten temat ostatnio bardzo interesującą książkę, po którą polecam sięgnąć a jest to Charlotte Seager "My Secret Youtube Life".
Ritmo
rok temu
Mowa nienawisci jest wtedy, kiedy ktos ma poglady inne niz lewicowe i nie zgadza sie z czymkolwiek, tym samym stawiajac to jak on sie poczuje (lewak) nad tym jak ty sie czujesz majacodmienne zdanie
ityle
rok temu
ponad polityką ponad religią pochodzeniem ponad poglądami powinniśmy rozmawiać i na wzajem rozumieć się i dążyć do zgody. taką drogę wskazywał Jezus. jeśli ktoś postępuje inaczej to z tym co mówił Jezus nie ma nic wspólnego.
Oczywista ocz...
rok temu
Wszystko dzieki tyranom z pisu
Wypadło mi ok...
rok temu
Polacy chodzą do świetnych szkół, ale często kultury nie potrafią się nauczyć. Dziwny kraj dobrze, że wyjechałem z tego pobożnego kraju. A swoją drogą połowa ludzi pisząca tutaj komentarze nie powinna mieć dostępu do Internetu.
niewypadek
rok temu
Co za durny narod. Krytyka i krytyczne komentarze to mowa nienawisci? To w takim razie wlasnie hejtuje.
grzegorz
rok temu
Spytajcie się kryśki pawłowicz ....
bDhjJynv
Baśka
rok temu
Jesteśmy i żyjemy w Polsce więc dziwi mnie to tak częste zapożyczanie jakichś słów tak jak by nam naszych polskich brakowało....Jestem temu bardzo przeciwny...Nazywajmy wszystko w jezyku polskim bo kiedyś wszystko będziemy określać łamaną angielszczyzna lub w innym języku...Jaki kuzwa hejt....? Co to wogóle jest...? Mój niezyjący już dziadek kiedyś na konia wołał hejta...! Czy to ma coś z koniem wspólnego...? Przeciez mowa nienawiści to dobre określenie a przynajmniej polskie...
flow
rok temu
artykuł sponsorowany i w dodatku nędznie ..........
Polska górą !
rok temu
Pięknie w komentarzach Polacy pokazali co myślą o tej hucpie pod nazwą hejt vel mowa nienawiści. Redaktor zamieciony xD Nas nigdy nie złamiecie propagandą :)
Tyle w temaci...
rok temu
W dzisiejszych czasach prawda jest mowa nienawiści.
Napisz PRAWDĘ...
rok temu
to się OBRAŻĄ ha ha ha ha
adsasdasd
rok temu
Zacznijcie od siebie bo Wy media to zaczęliście.
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić