Bartosz Nowak| 
aktualizacja 

Mówisz do różnych przedmiotów? To dobry znak

37

Mówienie do swojego samochodu, roślin czy zwierząt może wydawać się niepoważne. Amerykańscy naukowcy są jednak zdania, że to odróżnia nas od wszystkich istot rozumnych i jest oznaką naszej inteligencji.

Mówisz do różnych przedmiotów? To dobry znak
(Pixabay.com)

Żaden inny gatunek nie ma takiej umiejętności. Krzyczymy na samochód, kiedy nie chce odpalić, prosimy kwiatki, żeby długo kwitły i opowiadamy o swoim dniu w pracy chętnemu do słuchania psu. Nawet huragany nazywamy ludzkimi imionami. To antropomorfizacja, czyli nadawanie niebędącymi ludźmi przedmiotom, pojęciom, zjawiskom, zwierzętom itp. cech ludzkich.

Nasz mózg funkcjonuje inaczej niż innych stworzeń. Antropomorfizacja jest naturalnym efektem ubocznym tendencji czyniącej z ludzi unikalnie inteligentne stworzenia. Wyjaśnia to Nicholas Epley z Uniwersytetu w Chicago:

Rozpoznawanie umysłu innego człowieka to ten sam proces psychologiczny odpowiadający za rozpoznawanie umysłu w zwierzętach, bogu czy nawet przedmiocie. To "odbicie" największej umiejętności naszego mózgu, a nie oznaka głupoty.

Nie musisz się już bać, że ktoś weźmie cię za niedojrzałego. Wszyscy rozmawiają z przedmiotami i to częściej niż myślisz. Stąd też bierze się popularność bajek, w których przedmioty i zwierzęta mają ludzkie cechy. Pamiętaj, żeby opowiedzieć o tym swojemu psu, jak wrócisz do domu - żartuje indy100.com.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Zobacz także:
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić