Beata Kruk| 

Muszą usunąć posąg Maryi Dziewicy. Narusza świeckość państwa

45

Francuski sąd uznał, że obecność podobizny Maryi w miejscowości Publier jest niezgodna z zakazem eksponowania symboli religijnych w miejscach publicznych.

Muszą usunąć posąg Maryi Dziewicy. Narusza świeckość państwa
(Instagram.com, lustigfoto)

*Lokalne władze otrzymały nakaz usunięcia pomnika znajdującego się na brzegu Jeziora Genewskiego. * Na zastosowanie się do orzeczenia sądu mają trzy miesiące - informuje France 24. Burmistrz miasteczka Gaston Lacroix zadeklarował, że postara się przenieść posąg na prywatną posesję.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Jeśli władze Publier nie usuną posągu w wyznaczonym czasie, miasto będzie musiało płacić 100 euro kary dziennie. Podobizna Maryi Dziewicy budziła kontrowersje wśród lokalnej społeczności już od momentu jej postawienia w 2011 roku. Choć została ufundowana ze środków publicznych, zamontowano ją bez debaty z mieszkańcami.

Trwa ładowanie wpisu:instagram

Francja jest jednym z najbardziej świeckich państw na świecie. W 2010 roku została pierwszym europejskim krajem, w którym wprowadzono zakaz zakrywania przez muzułmanki twarzy w miejscach publicznych. W tym roku w wielu francuskich kurortach nadmorskich ustanowiono także zakaz noszenia burkini, czyli muzułmańskich strojów kąpielowych.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić