aktualizacja 

Najnowsze zdjęcia powierzchni Księżyca

45

Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna udostępniła fotografie przesłane z powierzchni Srebrnego Globu przez łazik Yutu. Wysoka rozdzielczość zdjęć pozwala na przyjrzenie się wielu szczegółom.

Najnowsze zdjęcia powierzchni Księżyca
(Thompson Reuters)

Na Ziemię trafiło ponad 35 GB cennych zdjęć i filmów. Głównym zadaniem Yutu jest fotografowanie Księżyca. Łazik zbiera także próbki podłoża, co w dłuższej perspektywie pozwoli przeprowadzić specjalistyczne badania nad właściwościami struktury skalnej ziemskiego satelity.

Chińczycy "podbili" kosmos w grudniu 2013 r. Wówczas na Księżycu z powodzeniem wylądował bezzałogowy lądownik Chang'e-3, na którego pokładzie znajdował się łazik Yutu. Było to pierwsze lądowanie na satelicie Ziemi od czasów amerykańskiej misji Apollo 11 w 1969 roku.

Fotografie zostały wykonane przez specjalistyczny sprzęt zamontowany na pokładzie Yutu. Oprócz tego misja dostarczyła wiele danych potrzebnych do zbadania fizycznych właściwości powłoki skalnej Księżyca, np. gęstości gruntu oraz jego wytrzymałości - powiedział w rozmowie z agencją Reutera Zheng Yongchun, naukowiec z Narodowego Obserwatorium Astronomicznego.

Zobacz także:

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić