aktualizacja 

Największa słodkowodna perła świata sprzedana. Kiedyś należała do carycy Katarzyny

23

Jest znana pod nazwą "Śpiący lew". Gigantyczna perła została sprzedana na aukcji w Holandii.

Największa słodkowodna perła świata sprzedana. Kiedyś należała do carycy Katarzyny
(Reuters)

Nabywca wylicytował w Hadze kwotę do 374 tysięcy dolarów. To równowartość niemal 1,4 miliona złotych, ale jednak mniej, niż można było się spodziewać. W katalogu niezwykła perła wyceniana była w widełkach 397 - 630 tysięcy dolarów.

"Śpiący lew" trafił w ręce Japończyków, kupiła go jedna z firm handlowych. Klejnot ważący 153 gramy został wystawiony na licytację pierwszy raz od ponad 200 lat. Aukcję zorganizowała firma Venduehuis, a sprzedawcą było Amsterdamskie Towarzystwo Perłowe.

Perła jest nie tylko największa na świecie, ma także ciekawą historię. Uważa się, że została znaleziona w Chinach między 1700 a 1760 rokiem. Mimo że w Państwie Środka obowiązywał wtedy zakaz wywozu pereł, klejnot trafił do Europy za pośrednictwem holenderskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej. Jego pierwszym właścicielem stał się główny księgowy przedsiębiorstwa.

W 1778 roku trafiła na aukcję w Amsterdamie, a stamtąd do Rosji. Właścicielką "Śpiącego lwa" stała się caryca Katarzyna II Wielka. Potem klejnot trafiał z rąk do rąk wśród arystokratów i jubilerów. Aż do 1979 roku, kiedy kupiło je Amsterdamskie Towarzystwo Perłowe.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić