Krzysztof Narewski| 
aktualizacja 

Największy kosmiczny teleskop świata gotowy

20
Podziel się:

Po 20 latach skończyła się budowa kosmicznego teleskopu Jamesa Webba. Jeszcze na Ziemi przeszedł pierwsze testy. Na orbitę trafi za 2 lata – ogłosiła NASA.

Największy kosmiczny teleskop świata gotowy
(NASA/Chris Gunn)

Teleskop ma ogromne możliwości i prześciga pod tym względem Hubble’a. Według twórców za jego pośrednictwem możnaby zobaczyć trzmiela na księżycu. Nie tylko w zwykłym spektrum, ale również dzięki ciepłu emitowanemu przez ciało owada.

*Najnowsze dzieło NASA jest potężne. *Jego osłony słoneczne mają wymiary 22x12 metrów. To praktycznie tyle, co kort tenisowy. Z kolei główne zwierciadło ma 6,5 metra średnicy.

Konstrukcja teleskopu jest niezwykle skomplikowana. Kiedy zaczynano jego budowę, nie istniały nawet rozwiązania techniczne, które pozwalałyby mu istnieć. Dzięki postępowi udało się jednak go stworzyć tak, jak planowano.

*Urządzenie zostanie wystrzelone rakietą Ariane 5 w październiku 2018 roku. * Start mają poprzedzić liczne testy. Naukowcy chcą być pewni, że wyniesienie teleskopu na orbitę nie uszkodzi go.

Teleskop Jamesa Webba będzie oglądać wszechświat w podczerwieni. Z tego powodu podczas budowy zadbano o to, aby był osłonięty od jakiegokolwiek źródła ciepła. Specjalne warstwy luster mają zapobiegać oddziaływaniu Ziemi czy Słońca. Póki co koszt stworzenia teleskopu wyniósł 8,7 mld dol.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić