Wróć na
Radosław Opas
Radosław Opas
|
aktualizacja

Nastolatka wprowadzona w śpiączkę. Kolejna ofiara e-papierosów

38
Podziel się

Niedawno informowaliśmy o pierwszym odnotowanym w USA zgonie z powodu problemów oddechowych po używaniu e-papierosa. Teraz do szpitala w Utah z poważnie uszkodzonymi płucami trafiła 18-letnia dziewczyna. Lekarze musieli wprowadzić ją w śpiączkę farmakologiczną.

Nastolatka wprowadzona w śpiączkę. Kolejna ofiara e-papierosów
(Facebook.com, Maddie Nelson)
bCHvHatN

Nastolatka miała trudności z oddychaniem. 18-letnia Maddie Nelson pierwsze objawy choroby zaczęła odczuwać na początku 2019 roku. Gdy trafiła do szpitala z powodu niemożności złapania oddechu, tlen, który podali jej lekarze, nie zadziałał. Po wykonaniu prześwietlenia okazało się, że płuca dziewczyny są poważnie uszkodzone.

Lekarze zdecydowali się wprowadzić 18-latkę w stan śpiączki farmakologicznej. Jak donosi jej siostra Andrea, stan Maddie z poważnego przeobraził się w „możliwie śmiertelny”. Następnie po przeprowadzeniu dwóch bronchoskopii stwierdzono, że nastolatka cierpi na ostre eozynofilowe zapalenie płuc.

Przyczyną choroby miało być nałogowe palenie e-papierosa. Lekarz zajmujący się Maddie Nelson uważa, że źródło uszkodzenia płuc leży w jej nałogowym wapowaniu (vaping). Nastolatka korzystała z elektrycznego papierosa codziennie przez ostatnie 3 lata.

bCHvHatP

Zobacz też: Co się dzieje w organizmie po wypaleniu tylko jednego papierosa?

Dziewczyna wróciła do stabilnego stanu. Po otrzymaniu sterydów Maddie została wyprowadzona ze śpiączki po okresie trzech dni. Obecnie oddycha samodzielnie, jednak w nocy podczas snu potrzebuje dodatkowego tlenu.

W USA odnotowano pierwszy zgon z powodu w wapingu. Pacjent przed śmiercią przez dłuższy czas korzystał z e-papierosa. Hospitalizowana osoba przebywała w szpitalu w stanie Illinois. Nie udostępniono żadnych innych informacji o pacjencie, w tym nazwiska, dokładnego wieku, miasta rodzinnego ani dokładnej daty śmierci. Wiadomo tylko, że cierpiał on na ciężką chorobę układu oddechowego.

bCHvHatV

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bCHvHauq
KOMENTARZE
(38)
Dragan
10 miesięcy temu
Wprowadza się w stan śpiączki farmakologicznej a nie umieszcza. Umieścić to można chomika na karuzeli w głowie redaktora tego artykułu
blabla
10 miesięcy temu
biedny przemysł tytoniowy i budżet państwa tyle tracą przez te e-papierosy że aż trzeba wytykać na co kto zszedł....A ilu palaczy zwykłych fajek zeszło na raka lub zawał?
gosc
10 miesięcy temu
Czy to jest po amerykańsku -"Lekarze musieli umieścić ją w śpiączce."
bCHvHaur
grzecho
10 miesięcy temu
,, potrzebuje dodatkowego tlenu, aby uciskać klatkę piersiową''. Nie wiedziałem że tlen uciska klatkę piersiową. Od dzisiaj nie używam tlenu bo mi klatę zgniecie !!!
🔥🔥🔥
10 miesięcy temu
Dlaczego nie piszecie o ofiarach zwykłych śmierdzących papierosów?
Najnowsze komentarze (38)
sad
10 miesięcy temu
dlatego naturalne papierosy sa zdrowsze
tiegre
10 miesięcy temu
Wszystkie te różnego rodzaju używki powinno się zlikwidować
Amadeusz
10 miesięcy temu
Szkoda tylko że nie piszecie o tym, że taki stan zdrowia spowodowały liqudiy z niewiadomego źródła na bazie cbd. Ale po co podawać fakty, jak można siać ferment i straszyć ludzi.
GOSC
10 miesięcy temu
MOJ KOLEGA SKONCZYŁ W SZPITALU PO E-PAPIEROSIE Z WODA W PUCACH OD PARY KTORA WDYCHAŁ!!!!!!!!!!!ZYGAL WODA!!!
GOSC
10 miesięcy temu
MOJ KOLEGA SKONCZYŁ W SZPITALU PO E-PAPIEROSIE Z WODA W PUCACH OD PARY KTORA WDYCHAŁ!!!!!!!!!!!ZYGAL WODA!!!
iga
10 miesięcy temu
Każde uzależnienie prowadzi do śmierci. Inna sparwa - ona pali od 3 lat, czyli zaczęła w wieku 15 lat - gratulacje dla rodziców....
Wolny od nało...
10 miesięcy temu
Od kiedy aspirowanie obcych substancji do płuc jest zdrowe? Niech Ci ludzie z nałogami się ogarną i nauczą radzić z emicjami bez używek.
dada
10 miesięcy temu
A moja mam używa 7 lat i nic jej nie jest żona 8 też jej nic nie jest a znajomi po tyle samo i nic im nie jest. Więc NIEZŁA PROPAGANDA. Papierosy się nie sprzedają więc trzeba w Vaping uderzyć, Albo znając realia same USA zaczęło produkować LIQUIDY które szkodzą!!!!!!!!!!!!
bCHvHauj
Mikus966
10 miesięcy temu
Może śpiączka to takie specjalne pomieszczenie dla vaperów
Janek
10 miesięcy temu
Nie palę, ale z dwojga złego wolę już klasyczne papierosy. Może i specyficznie "pachną", ale są małe i poręczne, a te całe e-papierosy wyglądają jakby ktoś chodził z jakimś wibratorem w gębie, poza tym smród tych wkładów jest nie do wytrzymania. Tanie perfumy pokroju "oddechu Stalina" to przy tym małe piwo.
Kur
10 miesięcy temu
Józek, zapal sobie. Nie, nie będę palił. Ależ, zapal sobie. Nie, już nie chcę. Zapal sobie chociaż raz. No dobrze, powiedział Józek i podpalił stodołę.
lolo
10 miesięcy temu
głupich nie sieją sami się rodzą .......
Gringo
10 miesięcy temu
Jej wybór, stan zdrowia na własne życzenie.
san
10 miesięcy temu
wszyscy palacze mogą wyzdychać
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić