Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Aleksander Sławiński
|
aktualizacja

Nauka. Klasyczna gra komputerowa może być świetnym sposobem na redukcję stresu

12
Podziel się:

W dobie epidemii, izolacji społecznej i lęku o przyszłość, jak mało czego, potrzebujemy sposobów na odstresowanie się. Opublikowane ostatnio badanie pokazuje, że świetną metodą jest gra w istniejącą już od przeszło czterdziestu lat grę komputerową.

Nauka. Klasyczna gra komputerowa może być świetnym sposobem na redukcję stresu
(Getty Images, Chesnot)

Chodzi o Tetrisa - grę logiczną, której prawie nikomu nie trzeba przedstawiać. Od czasu, gdy w 1984 roku stworzył ją radziecki programista Aleksiej Pażytnow, zabawa w układanie spadających klocków, doczekała się niezliczonych wersji i modyfikacji.

Badanie opublikowane przez naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego pokazuje, że za tym fenomenem może stać dobra przyczyna. Gra w Tetrisa okazuje się bowiem bardzo korzystna dla zdrowia psychicznego i zdolności poznawczych.

Kierująca badaniem psycholożka Kate Sweeny, badała wpływ gry na grupie studentów ze swojego uniwersytetu. Jedną z grup poprosiła, aby w trakcie wyjątkowo stresujących okresów, jak na przykład egzaminy roczne, grali w tę grę. Druga grupa mogła robić co chciała. Następnie Sweeny pytała obie grupy o samopoczucie i poziom niepokoju.

Okazało się, że przygwożdżeni egzaminami studenci, jeżeli grali w Tetrisa, wykazywali dużo niższy poziom stresu i więcej pozytywnych uczuć wobec świata. Dzięki temu zaś, było im łatwiej skupić się na czekających ich zadaniach i ostatecznie - zaliczyć same testy.

Zobacz także: Produkty, które poprawiają pamięć

Pożyteczna gra komputerowa

Badanie tłumaczy to tym, że podczas gdy większość gier komputerowych atakuje nas różnymi bodźcami i rozprasza, Tetris w dobry sposób łączy trudność stawianych wyzwań z prostotą obsługi. Grające w niego osoby, robią to niejako automatycznie. Pozwala im się to zrelaksować i bez emocji cieszyć z rozwiązywania problemów.

Sweeny nazywa ten stan "transem" albo "przepływem".

Taki przepływ opiera się na delikatnej równowadze. Polega na stawianiu celów, które stanowią wyzwanie, ale niezbyt wielkie. Cele muszą być jasne i łatwo osiągalne, a gra powinna zapewniać użytkownikowi informację o tym jak sobie radzi - tłumaczy badaczka.

Łatwo nam sobie wyobrazić wiele tego rodzaju aktywność. Nasz mózg częściowo się wyłącza, koncentrując się tylko na niezbyt trudnym, ale wymagającym przytomności zadaniu. Może to być stawianie pasjansa, szydełkowanie, gotowanie, czy gra na instrumencie.

Co ciekawe jednak, o pozytywnym wpływie Tetrisa na zdrowie psychiczne mówiono już wcześniej. W 2009 roku w czasopiśmie BMC Research Notes, pojawiło się badanie, które wskazywało, że osoby grające w grę wykazują wyższe zdolności poznawcze.

Jego autorzy dokonali obrazowania aktywności mózgu osób, które grały w Tetrisa. Okazało się, że w szybkim czasie zwiększa ona grubość kory mózgowej, co wiązane jest z poziomem inteligencji. W przypadku osób, które uprawiały tę rozrywkę od co najmniej pięciu lat, zaobserwowano większą ilość szarych komórek oraz lepsze zdolności motoryczne

Być może więc, nie tylko w czasie epidemii, aby się odstresować powinniśmy zacząć grać w Tetrisa?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(12)
Ilona
2 lata temu
Polecam zagrać w candy crush
2Q2 sa
2 lata temu
Wynik 123 procent
2Q2 as.
2 lata temu
Kolonia to miejsce lepiej nie myśleć... tak samo.. w prądzie
Ryś
2 lata temu
Przypadek
Natka
2 lata temu
I super lubiłam kiedyś grać w tetrisa fajna gra była może i kiedyś też zagram .😀
GHB
2 lata temu
Stan to świadomy wybór życia
Pgb
2 lata temu
Pewnie dla tego brama
Psa
2 lata temu
Sprawdź bo ja nie jestem twoim sługusem
Pies
2 lata temu
Kiepski dzień kiepskie życie za rok będą latały jak do tej pory zoo... to może gdzieś kupi
3..
2 lata temu
Szkoda zdrowia i życia co codziennie tak samo
Marian 8
2 lata temu
Dług publiczny za myśli i pracę jego to miesiąc... początek
IBM
2 lata temu
To jeden ze stanów który myśli że to jest najlepszy sposób na dobre myśli dzisiaj a jutro to nowa dostawa... oko założycie się i zwróćcie 23x za to z czego pijecie wystarczy spojrzeć w dok i tak wygląda stosunek mocy do kultury osobistej można pomyśleć
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić