Krzysztof Narewski| 
aktualizacja 

Nie cierpisz pająków? Jest powód, by je polubić

17

Pająki może i są niewielkie, ale zjadają od 400 do nawet 800 mln ton insektów rocznie. Gdyby nie one, mielibyśmy naprawdę duży problem. A przecież mało kto lubi żyjątka, którymi zajadają się pająki. A może to powód, by polubić te drugie?

Nie cierpisz pająków? Jest powód, by je polubić
(Fotolia)

Naukowcy wykorzystali wyniki 65 wcześniejszych badań. Na ich podstawie oszacowali, że na całym świecie jest ok. 25 mln ton pająków. Później do tych danych przyporządkowali informacje o tym, ile te zwierzęta muszą jeść, by przeżyć oraz uzupełnili to normalnym jadłospisem stworzonym na podstawie obserwacji.

Badania w tym kierunku prowadziło dwóch naukowców. Są nimi Martin Nyffeler z Uniwersytetu Bazylejskiego w Szwajcarii i Klaus Birkhofer z Uniwersytetu w Lund w Szwecji i Politechniki Brandenburskiej w Niemczech.

Opierając się na tej podstawie, dokonali wyliczeń. Otrzymane wyniki mają duży przedział, ale i tak pokazują skalę pożytecznej żarłoczności pająków.

Dobrze jest też porównać to do innych wartości. Przykładowo wszyscy ludzie na Ziemi jedzą rocznie ok. 400 mln ton mięsa i ryb. Wieloryby konsumują od 280 do 500 mln ton pożywienia, a ptaki na morzu zjadają ok. 70 mln ton ryb.

*Pająki mają jednak jeszcze jedno ważne zadanie. *Nie tylko zjadają, ale i są zjadane. Występują w jadłospisie nawet 15 tys. drapieżników.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Zobacz także:
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić