Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 

Niezwykłe odkrycie. Dinozaur zatopiony w bursztynie

11
Podziel się:

W północnej Birmie odnaleziono bursztyn z okresu kredy. Wewnątrz znajduje się wtopiony okaz najmniejszego znanego dinozaura. Naukowcy przyznali, że to najdziwniejsza skamielina, nad którą kiedykolwiek pracowali.

Niezwykłe odkrycie. Dinozaur zatopiony w bursztynie
(East News, XING LIDA/AFP)

Jak podaje BBC, wiek bursztynu oszacowano na około 99 milionów lat. Doktor Luis Chiappe z Muzeum Historii Naturalnej w Los Angeles, biorący udział w badaniach nad bursztynem, wyraził radość z jego odnalezienia. Jak przyznał, z powodu rozmiarów gada bardzo trudno odnaleźć jego szczątki. Zdaniem paleontologa odkrycie przyczyni się do poszerzenia wiedzy na temat małych zwierząt, które żyły w epoce dinozaurów.

Uwielbiam to, jak selekcja naturalna przyczynia się do powstawania tak dziwacznych form. Mamy również wielkie szczęście, że ta skamielina przetrwała 99 milionów lat – powiedział Luis Chiappe w wywiadzie dla BCC.

Jak wyglądał najmniejszy dinozaur?

Najmniejszy dinozaur został nazwany "Oculudentavis khaungraae". Istnieją sprzeczne ustalenia odnośnie jego wagi – w zależności od źródeł ważył kilkaset lub zaledwie kilka gramów. Był fizycznie podobny do istniejącego współcześnie kolibra.

Zobacz też: "Żniwiarz śmierci". Odkryli zupełnie nowy gatunek

Mimo niewielkich rozmiarów "Oculudentavis khaungraae" był drapieżnikiem. Naukowcy odkryli, że posiadał około setki ostrych zębów. Jingmai O'Connor, starszy profesor paleontologii kręgowców Chińskiej Akademii Nauk, zauważył, że taką ilością nie dysponował żaden inny dinozaur. Zęby znajdowały się również w tylnej częściej szczęki, więc stworzenie mogło ją bardzo szeroko otworzyć.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Prawdopodobnie najmniejszy dinozaur odżywiał się owadami i innymi bezkręgowcami. Według ustaleń "Live Science" cechy stworzenia wynikały z życia w środowisku wyspowym. Ponieważ miał małe źrenice, naukowcy wysnuli wniosek, że polował w ciągu dnia. Jednak w przeciwieństwie do pozostałych drapieżników oczy dinozaura znajdowały się po obu stronach głowy, co znacząco ograniczało jego pole widzenia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić