o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na

Niezwykłe odkrycie w Kazachstanie

31
Podziel się

Pracownicy kazachskiego Instytutu Archeologii w Karagandzie ogłosili odkrycie pozostałości najstarszej piramidy na świecie. Prawdopodobnie zbudowano ją ponad 3 tys. lat temu.

Niezwykłe odkrycie w Kazachstanie
(Facebook.com, Business Central Asia)
bDSTNKqd

Obecnie za najstarszą uważa się egipską piramidę Dżesera w Sakkarze. Jednak wkrótce to może się zmienić. Archeolodzy twierdzą, że odnalezione ruiny są starsze o ok. 1000 lat od piramid wybudowanych nad Nilem.

Piramida, która służyła jako grobowiec, została zbudowana ponad 3000 lat temu w Saryarce dla lokalnego "faraona", który był przywódcą miejscowego plemienia w późnej epoce brązu - powiedział "Daily Mail" archeolog Wiktor Novozhenov.

Piramidę odkryto w ubiegłym roku, ale trzymano to w tajemnicy. Specjaliści z Instytutu Archeologii w Karagandzie postanowili nie upubliczniać informacji o znalezisku i prowadzić dalsze badania. Wszystkie przedmioty znalezione w ruinach piramidy trafią do zbiorów miejscowego uniwersytetu.

bDSTNKqf

Naukowcy spróbują otworzyć główną komorę grobowca za kilka dni. Do tej pory zbadali centralą komnatę budowli. Doszli do wniosku, że piramida posiadała pięć poziomów, a komora grobowa mierzyła aż siedem metrów szerokości. W sąsiedztwie piramidy natrafiono także na inne budynki zbudowane z tego samego kamienia, ale już zdecydowanie mniejsze.

Autor: Sylwia Owca

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

bDSTNKqG
KOMENTARZE
(31)
bratan
5 lata temu
Piramida Dżesera ma około 4800 lat więc nie ma op czym mówić.
PP
5 lata temu
Super. Może teraz się dowiemy :kto, kiedy i po co je budował. Odpowiedź, że to tylko grobowiec jakoś nie do końca przekonuje
Barbarzyńca
5 lata temu
Artykuł z pewnością zawiera błąd, pytanie: jaki? Jeśli chodziło o "3000 lat temu" to jest młodziutka. Jeśli chodziło o 3000 lat pne - to by się mogło zgadzać, ale to różnica rzędu 2000 lat.
bDSTNKqH
Tomek
5 lata temu
Tak to jest, jak każą pisać autorowi o czymś, o czym nie ma pojęcia.
danny
5 lata temu
dlaczego rosyjskie nazwisko piszecie ta dziwacznie? Jaki Novoshenov?? Co to za dziwoląg? Czy nie macie tam nikogo, kto uczył się ruskiego chociaż w podstawówce? Nowożenow, tak to piszcie.
Najnowsze komentarze (31)
ezkk
5 lata temu
Piramidy z żylakami, ja pitole czy nie można zrobić osobnej strony na reklamy?
Jaxa
5 lata temu
Z tą matematyką, to zawsze jakiś problem! :D
lea
5 lata temu
Jak człowiek zacznie się zagłębiać w tajemnice historii, to widzi, że cała "wiedza" podawana w szkole jest do wymiany. Nie dajmy się ogłupiać.
www.activeboo...
5 lata temu
no ja jakos nie pamietam kiedy to bylo dokladnie, zapytam sie tesciowej to moze ona pamieta jak te piramidy stawiali :)
roll
5 lata temu
nawet Cheopsa ma 3,5 tys lat Kto pisał ten tekst???? wątpię by gimnazjum skończył
teflon
5 lata temu
No i kazachy miały tez faraona o mongolsko-kozackim licu co jeździł na kucu tyłem do przodu i pił kefir z koziego mleka ;)
sabina
5 lata temu
Podręczniki historii do wymiany? To przeczytajcie sobie "Wodny świat" Androsa Kupiszty. Wtedy zobaczycie ile jest do wymiany!!! Historia cywilizacji pod dyktando zmieniającego się poziomu oceanów. Ta książka to absolutna petarda!
profesor powi...
5 lata temu
wiadomo, że to grobowiec
bDSTNKqz
Nick33
5 lata temu
Tak ciekawy temat i tak malo komentarzy? To swiadczy tylko o horyzontach tutejszych "czytelnikow", bo przeciez duzo latwiej wrzucic jakis oklepany, prymitywny bzdet pod zdjeciem jakiegos polityka, prawda?
Oczy
5 lata temu
Na Swiecie jest mnostwo piramid, ale w niewielu krajach znajduja sie srodki na wykopaliska. Jak przygladam sie masowemu wydawaniu pieniedzy na BZDETY, na wywalanie ich na kolejne wiezowce, biurowce, zbytki, to nabieram przekonania, ze ktos NIE CHCE lub NIE DOPUSZCZA do wykopalisk w wielu interesujacych miejscach, bo nie moge uwierzyc, ze wsrod tych majetnych glupkow nie znajdzie sie zaden chetny odkryc cos na prawde waznego! W takim Pumapunku odkopano ledwie 1% niezwykle interesujacych ruin i nikt nie finansuje kontynuacji?
zorro
5 lata temu
typowy brak wiedzy i kompetencji w artykule!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Jaś z Jeżyc
5 lata temu
Ponad 3000 lat to z całą pewnością dla współczesnego leminga o 1000 więcej niż 4650 (tyle lat ma piramida Dżesera).
malkontent
5 lata temu
sylwia baran nazwisko archeologa powinno być pisane po polsku a nie po angielsku
henry
5 lata temu
Podręczniki do wymiany, to nie Kopernik wstrzymał słońce tyko Kaczyńscy!!
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić