REKLAMA
Odsłoń newsy
Odsłoń newsy
Cytaty dnia
Copyright Wirtualna Polska Media S.A. - ReklamaRegulaminPrywatność
Odświeżone 4 godziny temu
Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
Krzysztof Narewski09.02.17 (08:00)

Nigdy nie gotuj tak ryżu. Staje się toksyczny

Przygotowując ryż nigdy nie czekaj, aż cała woda odparuje. Takie gotowanie sprawia, że jest w nim mnóstwo toksycznego arszeniku.
Shutterstock.com

Najbezpieczniejszy sposób jest niestety czasochłonny. Ryż trzeba zostawić na noc w wodzie, a rano należy go odcedzić i przepłukać kilkakrotnie. Później wystarczy zalać go dużą ilością wody, gotować, a przed podaniem jeszcze raz przepłukać wrzątkiem. Tak przygotowany jest najmniej szkodliwy dla zdrowia.

Przed niewłaściwym gotowniem ostrzega profesor Andy Meharg z Queens University w Belfaście. Naukowiec przetestował trzy metody i zmierzył poziom arszeniku. Najwyższy był w ryżu gotowanym aż do odparowania wody. Niższy o 80 proc. zanotowano podczas przygotowywania posiłku z dodaniem 5 porcji wody na 1 porcję ryżu. Najbezpieczniej jest jednak wcześniej moczyć ryż przez noc.

REKLAMA

Arszenik znajduje się w ryżu, ponieważ ten absorbuje bardzo dużo wody, a z nią pestycydy. W odmianie brązowej jest go aż o 80 proc. więcej niż w białej. Winne są tutaj ściany ziaren, które w przypadku tej drugiej są oddzielane podczas produkcji. Arszenik jest toksycznym związkiem. Jego nadmiar powoduje bardzo silne zatrucia. Jest jednak bardzo pomocny w leczeniu nowotworów.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij