Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Aleksander Sławiński
|
aktualizacja

Nowe teorie na temat pochodzenia koronawirusa. W laboratorium od lat badali nietoperze

485
Podziel się:

Laboratorium z Wuhan prowadziło badania na nietoperzach z jaskiń, gdzie choroba ta mogła się narodzić. Działo się to wiele lat przed pojawieniem się epidemii koronawirusa.

Nowe teorie na temat pochodzenia koronawirusa. W laboratorium od lat badali nietoperze
(Getty Images, Brent Stirton)

Naukowcy z Instytutu Wirusologii w Wuhan od 2011 roku prowadzili badania na populacjach nietoperzy zamieszkujących jaskinie w prowincji Yunnan. Było ono poświęcone badaniu związków między chorobami zakaźnymi z grupy koronawirusów (do których należy SARS-CoV-2) a organizmami tych latających ssaków.

Badanie zostało opublikowane w 2017 roku pod tytułem pod tytułem i opisywało "Odkrycie bogatej puli genowej pośród wirusów SARS związanych z nietoperzami". Według autorów, badanie dawało nauce nową wiedzę na temat, pochodzenia patogenów z grupy koronawirusów.

Badanie otrzymało m.in. 3,7 miliona dolarów od rządu Stanów Zjednoczonych. Według niektórych, badania laboratoryjne, choć miały pomóc w zabezpieczeniu się przed wirusami, mogły doprowadzić do jego rozprzestrzenienia na ludzi.

Choć dokładne pochodzenie koronawirusa, nie jest pewne, to jednym z najczęściej pojawiających się przypuszczeń jest właśnie jego transmisja przez nietoperze. Dotychczas sądzono jednak, że źródłem były tzw. mokre targi w Wuhan, gdzie można było kupić mięso tego zwierzęcia.

Zobacz także: Nietoperze jak inkubatory dla wirusów

Pochodzenie koronawirusa

Nowe informacje pojawiły się niedługo po tym, jak lekarz ze szpitala Jinyintan w Wuhan ogłosił, że co najmniej 13 z 41 zarażonych nie miało miało kontaktu z mokrymi targami, ani osobami tam obecnymi.

To dość jasne, że mokre targi nie są jedynym źródłem wirusa - mówi dr Cao Bin reprezentujący szpital.

Jak piszę gazeta Daily Mail, brytyjskie źródła rządowe twierdzą, że większość dowodów przemawia za hipotezą o targach zwierzęcych, jednak teoria wypadku w laboratorium "nie jest już lekceważona".

Na podejrzenia o wydostaniu się koronawirusa z laboratorium szybko odpowiedziała chińska ambasada w Wielkiej Brytanii. Według jej oświadczenia, nie mamy jak na razie, żadnych pewnych dowodów na temat pochodzenia koronawirusa SARS-CoV-2.

Przedwczesne i lekkomyślne oskarżenia, mówienie o Chinach jako o źródle choroby, to próba obwiniania, wykraczająca poza wnioski badawcze. Jest to nieodpowiedzialne i na pewno zaszkodzi międzynarodowej współpracy w tym krytycznych okresie - mówi oświadczanie ambasady.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(485)
szydzący
3 lata temu
dla zwolenników spisków: epidemie w starożytnym Egipcie, Judei, Rzymie, czarna dżuma i ospa w Europie to tez sprawka Chińczyków i Amerykanów do spółki
Nostradamos
3 lata temu
To jest próbą przed prawdziwym wirusem. Ten jest mało procentowo zabójczy. Obym się mylił.
Bonii
3 lata temu
Bonias
Ove
3 lata temu
Journal of Vorology/J Virol. 2013 Jun; 87(11): 6150–6160/ Opatentowano w 2007 PATENT US7220852B1. 2019 cwiczenia w NY Event 201. Podziekujcie M&B gaates
Polak
3 lata temu
No chińczyk przyznaj się Iran przyznał do zestrzelenia samolotu ukraińskiego i pomogli rodzinom przejść traumę a chińczyk pomaga walczyć z wirusem ale pewnie coś ukrywa
żółtek
3 lata temu
Zakres 5g 60 GHz jest znany jako pasmo absorpcji tlenu. Przy 60 GHz 98% energii elektromagnetycznej jest pochłaniane przez O2. W pasmie 5G 60 GHz, zdolność hemoglobiny organizmow zywych do wiązania się z tlenem jest utrudniona, a to może wyjaśnić, dlaczego ludzie w Wuhan po prostu upadają na ulice, co nie jest normalną rzeczą, którą widzimy z infekcjami wirusowymi.
Mor
3 lata temu
Hmm chińskie laboratorium sponsorowane przez USA. Bardzo ciekawe to jest bo ja o tym wiedziałem zanim przeczytałem. Przyjemnie mieć rację płynąca z mądrości i doświadczenia.
Miły kazik
3 lata temu
Ja tam twierdzę że to wszystko jest sprawa naszych najlepszych przyjaciół USA
bog
3 lata temu
Jankesi rozprzestrzeniają nieprawdę o Chinach,bo to ich wróg polityczny i gospodarczy
ijuż
3 lata temu
A ja myślę że ten nietoperz to nawiał z laboratorium.
Zaniepokojony
3 lata temu
Koronawirusy istnieją i zagrażają nam już od kilkunastu lat licząc poprzednie epidemie i naukowcy nie zajęli się ich badaniem? Może nie ma kto ich finansować i nie ma obiektów do tych badań. Idąc dalej tym tropem można wnioskować również że Chiny jako jeden z bardzo niewielu krajów posiada warunki finansowe, technologiczne i etyczne oraz systemowe aby prowadzić badania na Koronawirusach nawet z udziałem ludzi. Co mogło się wymknąć spod kontroli i rozejść na cały świat. A naukowcy "cywilizowanych" krajów ogłosili pandemię aby wprowadzić na świecie ustrój którego Chiny by się nie powstydziły i pod jej płaszczykiem pozyskać finanse jak i obiekty do badań aby nie pozostać w tyle... Media zyskały okazję do zarobku, podsycają panikę, korporacjom farmaceutycznym jest to również na rękę więc dokładają też swoich starań do tej paniki, a nawet bill gates postanowił coś ugrać i wyskakuje z chipowaniem ludzkości jako jedyne słuszne rozwiazanie. Korporacje telekomunikacyjne i informatyczne wprowadzają sieci 5G w szybszym tempie i bez wymaganych badań wpływu na człowieka, wykorzystujące jako argument przeciążenie sieci po zamknięciu większości populacji w domach. Czyli cyrk korporacyjno finansowy i kryzys światowy fundowany prawie całej ludzkości z powodu niezbyt groźnego wirusa dla wyciągnięcia konkretnych korzyści finansowych przez korporacje i firmy którym kryzys nie grozi a wręcz nabija kieszenie i daje środki na podtrzymanie tej ogólnoświatowej paniki??! Przepraszam, czy na pokładzie jest może pilot??!! Który ma jaja żeby się temu przeciwstawić tak jak Szwedzi?
Jarno
3 lata temu
Niby początek w Chinach ale. Wirus na już trzy podtypy, wg kolejności mutacji, A, B, C. I teraz ciekawe, podtyp A czyli pierwotny to mało osób w Chinach, USA, Australia i Hiszpania, podtyp B to Wuhan (większość), i cała Europa poza Hiszpanią i Włochami, podtyp C to Włochy. Aktualne wnioski co do początku wynikają wyłącznie z potwierdzonych przypadków, czyli kursy ktoś zbadał RNA wirusa. W październiku we Włoszech odnotowano duża ilość zapaleń płuc, w listopadzie jest raport wywiadu USA, którego istnienia rząd zaprzecza, ostrzegający o groźbie wirusa, a jednocześnie Chiny mają pierwsze potwierdzenia pod koniec listopada, w Polsce lata 2018 i 2019 to wzrost śmiertelności, podobno także w innych krajach. Prawda nie jest taka oczywista jak się wydaje. Korelacja czasowa jest błędnym założeniem, bo opiera się na potwierdzonych przypadkach, a by potwierdzić to trzeba zrobić szczegółowe badania RNA a nie proste testy kierunkowe.
grazia45
3 lata temu
Największew korzyści będzie miało państwo,bo jak starsi ludzie umrą to ZUS nie będzie wypłacał emerytur.
Xxxx
3 lata temu
Nie przez przypadek tylko raczej Więcej niż Napewno!!!
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić