Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Piotr Kalsztyn
|

Nowy gatunek pająka nazwano na cześć gwiazdy muzyki. Bo naukowcom skojarzył się z piosenką

3
Podziel się:

Pająk pojawia się tylko podczas odpływu. Odkryto go dopiero kilka lat temu.

Nowy gatunek pająka nazwano na cześć gwiazdy muzyki. Bo naukowcom skojarzył się z piosenką
(Mat. prasowe, R.Raven)

*Gatunek nazwano Desis bobmarleyi. * Naukowców do nazwania tak pajęczaka zainspirowała piosenka legendy reggae "High Tide Or Low Tide”, w której Marley śpiewa o odpływach i przypływach. Pająka odkryto w 2009 roku, kiedy morze cofnęło się w australijskim Queensland i pokazało populację tych morskich stworzeń.

Piosenka "High Tide or Low Tide" promuje miłość i przyjaźń mimo przeciwieństw losu. Muzyka Boba Marleya towarzyszyła nam podczas wyprawy, aby zebrać pająki - tłumaczy nazwę dr Barbara Baehr, współautorka badań.

*Przez ostatnie osiem lat naukowcy pilnie przyglądali się zwierzętom. *Pająki przystosowały się do życia pod wodą, skutecznie ukrywając się w koralowcach, muszlach i skorupach. Aby oddychać budują komory powietrzne z jedwabiu. Badania nad gatunkiem naukowcy opublikowali w branżowym czasopiśmie "Evolutionary Systematics".

Żerują podczas odpływu. Kiedy fala się cofa, Desis bobmarleyi polują na małe bezkręgowce, które wędrują po powierzchniach pobliskich skał. Pająki morskie przed laty były bardzo popularne w Australii. Występowały nawet w porcie w Sydney. Niestety ze względu na działalność człowieka, są tam już praktycznie niespotykane.

Zobacz także: Zobacz także: Znalazł czarną wdowę w aucie

Pająki są bardzo małe. Samice mają około 9 mm długości, a samce są o 3 mm mniejsze. Dokładne rejony, gdzie żyją Desis bobmarleyi nie są znane. Wiadomo jedynie, że można je spotkać w Wielkiej Rafie Koralowej położonej niedaleko Queensland.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(3)
Obserwator
5 lata temu
Przystojny to on raczej nie jest. Za to pomysłowy nad wyraz.
he he
5 lata temu
:DDDD odłóż tego klapka! nie zabijaj go! to desis bobmarley :DDDDDD super nazwa
Neptoon
5 lata temu
Natura nie przestanie nas zaskakiwać... No przez jakieś najbliższe 15-50 lat kiedy to człowiek unicestwi wszelkie formy życia tym samym swój gatunek :(
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić